O čo by ste požiadali, ak by ste sa nebáli, že budete počuť „nie“? Môžete si to vyskúšať v hre nazvanej Rejection Therapy. Po jej ukončení by ste sa iracionálneho strachu z odmietnutia mali zbaviť. Skúmali sme, či to skutočne funguje.

Ako to celé funguje?

Žiadať o niečo znamená ísť s kožou na trh, odhaliť zraniteľnosť. Je to nekomfortná situácia. A teda aj výzva – vyliezť z bezpečia do neistoty. Práve na tom je založená hra Rejecton Therapy, alebo po slovensky terapia odmietnutím od Jasona Comelyho. Spočíva v tom, že v bežnom živote žiadate ľudí o rôzne neobvyklé veci. Za každé „nie“ máte bod. Keď vám vyhovejú, nezískavate nič, ale dostanete, čo ste chceli. Princíp je v tom, že keď nekomfortnú situáciu budete veľakrát opakovať, zvyknete si na ňu a prípadné odmietnutie vás nebude natoľko bolieť.

Myšlienka opakovania niečoho nepríjemného tak dlho, než sa to stane zvykom, sa používa hocikde. „V psychológii toto nie je žiadna prevratná novinka. Princíp, na ktorom je hra založená, vymyslel behaviorálny psychológ Thomas Stampfl už v roku 1967,“ hovorí psychoterapeut Michal Mynář, ktorý hru uznáva, ale vidí aj jej limity. Jason Comely vymyslel hru, pri ktorej musel denne získať aspoň jedno odmietnutie. Na parkovisku pred supermarketom, kam chodil nakupovať, žiadal cudzincov, aby ho vzali domov. Počul nie a v nasledujúcich dňoch desiatky a stovky ďalších. Časom ho napadlo urobiť z nápadu biznis. Svoje tipy na niekedy dosť bláznivé žiadosti vytlačil na kartičky a začal ich predávať on-line.

Pravidlá hry

Aby hra priniesla potrebný efekt, mali by ste nazbierať minimálne sto odmietnutí, ideálne každý deň jedno. Medzi pravidlá patrí tiež klauzula, čo znamená odmietnutie. To najdôležitejšie je, aby ste počas žiadosti boli mimo svojej zóny pohodlia. Pýtať by ste sa teda mali cudzincov, nie osôb vám blízkych a nie na veci, pri ktorých predpokladáte, že vám ľudia vyhovejú.