V súčasnej dobe je bežné, že ženy si budujú kariéru, starajú sa o domácnosť, šetria peniaze, cestujú po svete a tak ďalej. Ale pri tom stále viac zabúdajú na jednu vec: nájsť si čas na tehotenstvo a následné vychovávanie potomkov. Mnoho žien si uvedomí až po tridsiatke, že by naozaj chceli dieťa. Prečo nám dnešná doba posúva hranicu pre počatie potomka? A ako to vlastne je s tehotenstvom na poslednú chvíľu?

Počatie – trápenie?

V tom, že žena po štyridsiatke nemusí zvládať tehotenstvo a následne aj materstvo bez komplikácií, sa zhodujú odborníci na celom svete. Tehotenstvo v štyridsiatke je riskantná vec. Ale žena neriskuje len svoje fyzické zdravie, ale často aj psychické. Otehotnieť v takomto veku totiž nie je samozrejmosť. Opakované pokusy s negatívnym výsledkom môžu ženu dohnať na pokraj šialenstva: „Každá žena s problémom otehotnieť by potrebovala psychológa. Táto záležitosť sa do ženskej duše zapisuje tak intenzívne a hlboko, ako si to možno muž ani nedokáže predstaviť,” vysvetľuje gynekológ Peter Krajkovič.

Nekonečný kolotoč snahy otehotnieť môže dokonca narušiť či celkom rozbiť vzťah muža a ženy: "Časť párov nemusí vydržať toto sústredenie všetkej pozornosti na počatie potomka, pretože stále vlastne riešia problém. A keď sa vytratí radosť, tak ani partnerský vzťah vlastne neplní svoju emocionálnu funkciu. Potom zvyčajne nasleduje rozchod,” vysvetľuje psychologička Anna Rybáriková.

Riešenie vidí najmä v tom, aby si partneri našli iný spôsob sebarealizácie: "Obaja môžu prehodnotiť svoje očakávania a nájsť si formu sebauplatnenia v živote, aby po nich ostalo niečo, čo v nich vyvoláva pocit hodnoty. Keď to nebude ich dieťa, môže to byť dieťa z príbuzenstva, s ktorým si vybudujú pekný vzťah, alebo môžu byť podporou v rôznych detských zoskupeniach, alebo sa venovať rozvoju kariéry a byť dobrými pracovníkmi a kolegami,” dodáva odborníčka.

Následky

Mnoho žien sa spolieha na umelé oplodnenie, ale ani ono nie je zárukou, že žena skutočne otehotnie a výsledkom bude pôrod potomka. Naopak, môže ísť o veľmi zdĺhavý a vyčerpávajúci proces. Šanca na otehotnenie pomocou IVF (in vitro fertilizácia, oplodnenie mimo tela ženy) je po štyridsiatke okolo 20 percent. Bohužiaľ, ani IVF nie je všemocné.

Pokiaľ ide o tehotenstvo samotné s vekom pribúdajú možnosti ochorenia, ako napríklad cukrovka, poruchy srdca, vysoký tlak, varixy a stúpa tým aj riziko tehotenských komplikácií. Tehotná už nemá takú fyzickú kondíciu. Častejší je výskyt predčasného pôrodu či cisárskych rezov. Samozrejme stúpa riziko genetických chýb plodu. "Niektoré ženy urobia všetko, len aby otehotneli. Dokážu užívať extrakty neznámeho a necertifikovaného pôvodu, žiť podľa nejakého pravidla, ktoré niekto napísal na internete. A veľa iných zlých vecí, ktorými si kazia radosť zo života,” hovorí gynekológ.