Pri prechádzke ulicami stretnete páry, u ktorých je zreteľne vidno, že ich vzťah je šťastný v pravom slova zmysle. Váš však nie je. Ako to teda robia? Čo majú vo vzťahu oni a vo vašom to chýba?

Andrea Brandt, Ph.D je rodinnou terapeutkou s viac ako 35-ročnými skúsenosťami v rodinnej terapii, poradenstve pre páry, skupinovej terapii a v lekciách regulácie hnevu. Na základe dlhoročnej praxe a skúseností uviedla, čo môže z dlhodobého hľadiska udržať šťastný vzťah. „Zázračným tajomstvom šťastného vzťahu nie je ani láska, ani príťažlivosť, je to empatia. Schopnosť vžiť sa do situácie toho druhého a predstaviť si, čo niekto prežíva, by malo byť základným stavebným kameňom každého vzťahu.“  hovorí terapeutka. Empatia teda znamená starať sa o blaho partnera rovnako ako o svoje vlastné a väčšinou určuje rozdiel medzi zdravým a nezdravým vzťahom.

Ako zistíte, že vášmu vzťahu chýba empatia?

Hlavným predpokladom, že vo vašom vzťahu chýba empatia je žiť v domnienke, že váš partner má rovnaké potreby a názory ako vy a že všetko prežíva rovnako. Ak ste za pár týždňov alebo mesiacov zistili, že váš partner nie je osobou, za ktorú ste ho na začiatku vzťahu považovali a zároveň medzi vami dochádza k vzájomnej konfrontácii preto, že on alebo ona nie vždy zdieľa vaše preferencie alebo názory, je jasným znakom, že empatia vo vašom vzťahu ešte nemala miesto. Vzťahy môžu kvôli týmto rozdielom stroskotať, avšak empatia môže pomôcť predchádzať konfliktom aj napriek odlišným názorom partnerov.