Najkrajšie sviatky celého roka sú pomaly za nami. A hoci sú vskutku čarovné, na druhej strane pre našu planétu aj veľmi škodlivé. Každý z nás chce mať toho na Vianoce dosť, nič nezabudnúť kúpiť a pripraviť. Okrem plytvania jedlom sa však sa vyznačujú komzumným spôsobom života a materializmom. Je preto dobré vedieť, ako všetky vianočné záležitosti správne recyklovať a pritom neškodiť planéte. Tu je zopár dobrých tipov, ako na to.

Čo s vianočným stromčekom?

Bez vianočného stromčeka by to nešlo, to je jasné. Je totiž jedným z najznámejších symbolov Vianoc. No čo s ním po Vianociach? To je jeden z častých problémov, nad ktorým sa po sviatkoch zamýšľame.„Pokiaľ je stromček umelý, treba žiaľ rátať s tým, že sa zrecyklovať nedá. Ideálne by sme mali takýto stromček používať čo najdlhšie a vyhnúť sa kúpe nového,“ hovorí Martin Gajdoš, spolumajiteľ bezobalového obchodu Bezobalis.

A pokračuje: “V prípade, že sa aj tak rozhodnete pre kúpu nového, starý by sme podľa neho mali podarovať, v krajnom prípade môže skončiť ako nadrozmerný odpad v zbernom dvore.“

Preto je lepšie zvoliť živý stromček, ktorý sa po Vianociach v prírode prirodzene rozloží. Určite by však živý stromček nemal skončiť pri smetiakoch, ako žiaľ býva u mnohých zvykom. Je vhodné odniesť ho na kompostovú skládku alebo použiť na vykurovanie.