Každý človek má pred svadbou pochybnosti, či sa rozhodol správne. Ako tieto pochybnosti interpretovať, aby sme neurobili neuvážené rozhodnutie – nezobrali sa len pre záchranu vzťahu alebo, naopak, svadbu zbytočne nezrušili? 

Ako naložiť s pochybnosťami? 

Štatistiky sú jedna vec, ale realita života druhá. Čo vám možno pridá trochu optimizmu: americký psychiater Gordon Livingston napísal, že o láske sa toho veľa nahovorí, pritom v skutočnosti je to celkom jednoduché. Možno sa práve rozhodujete, či niekoho milujete a máte si ho zobrať. Tento muž sa svojich pochybujúcich klientov pýta: „Dali by ste sa miesto tej osoby zastreliť?“ Je to možno prehnaná predstava, ale väčšinou objasní povahu vašej náklonnosti voči partnerovi. Ak totiž takú obeť ani nezvážite, ako môžete predstierať, že milujete? pýta sa psychiater. Inak povedané: vtip je v tom pýtať sa. Nielen partnera, ale predovšetkým sám seba. 

Vzájomná oddanosť

Do vzťahu vstupujeme zo zamilovanosti, do manželstva vstupujeme z vlastného rozhodnutia. A rozhodnutie pre záväzok nevychádza zo sexuálnej príťažlivosti ani zo zamilovanosti, vychádza z oddanosti. Je to oddanosť, ktorá nám umožňuje v zdravej miere zmenšiť seba a svoju nezávislosť v prospech vzťahu. Tmelom dlhodobého vzťahu je práve vzájomná oddanosť. Sexuálna príťažlivosť a zamilovanosť sú javy krátkodobé a nestále.