Aby si vlasy udržali zdravý vzhľad, vyžadujú pravidelnú starostlivosť. Tú voľte vždy podľa typu svojich vlasov a tiež podľa ich aktuálnych potrieb. Čo by ste pre to mali dodržať?

Správna starostlivosť sa začína ešte pred umytím vlasov. Najprv ich dôkladne rozčešte. Vlasy sa prevzdušnia, aspoň sčasti sa zbavia prachu, rôznych nečistôt a tiež zvyškov stylingových prípravkov. Zároveň tým masírujete vlasovú pokožku, ktorá sa tak prekrví a podporí následný rast vlasov.

Použite hrebeň so širšími zubami, keď máte dlhé alebo veľmi husté vlasy, hodí sa pre vás skôr plochá kefa, a to najlepšie s guľato zakončenými zubami. Tie sú oveľa šetrnejšie nielen k vlasom, ale predovšetkým k pokožke hlavy, ktorú nadmerne nedráždia. Keď máte veľmi suché, prípadne hrubé a husté vlasy, ktoré sa navyše ľahko schlpia, doprajte im výživu ešte pred zásahom vody.

Naneste na ne niekoľko kvapiek vlasového oleja, dobre rozotrite po celej dĺžke vlasov, nechajte chvíľku pôsobiť a až potom vlasy umyte. Olej dodá vlasom hĺbkovú výživu, zvláčni ich a zmierni ich následné vysušenie a prípadné krepovatenie. Obdobne môžete postupovať aj v prípade poškodených vlasov, len olej vymeňte za prípravok určený práve na regeneráciu poškodených a narušených vlasov. Vlasy tak budú po umytí oveľa vláčnejšie.

Umývanie má svoje pravidlá

Potom prichádza na rad umytie vlasov. Aj to by malo určite mať svoje pravidlá, pretože inak nesplní riadne svoj účel, vlasy sa zbytočne zaťažujú, namáhajú a ničia. S umytím sa pokiaľ možno neponáhľajte, dôslednosť a trpezlivosť sa rozhodne vypláca. Na vlasy nikdy zbytočne nepúšťajte príliš horúcu vodu, pretože by ich nadmerne vysušovala. Voľba šampónu je individuálna podľa typu vlasov; keď si vlasy umývate veľmi často, ideálne sú regeneračné šampóny určené práve na každodenné umytie vlasov.

Trochu šampónu naneste najprv do dlane (môžete ho rozmiešať aj s vodou) a až potom dobre rozotrite do mokrých vlasov. Aké množstvo šampónu je skutočne potrebné? Záleží na dĺžke a tiež hustote vlasov. Na strednú dĺžku vlasov by malo stačiť približne množstvo s objemom jednej čajovej lyžičky. Vlasy umývajte vždy po celej dĺžke, potom ich dôkladne opláchnite prúdom vody a celú procedúru ešte raz zopakujte. Šampón z vlasov oplachujte veľmi precízne a dlho, jeho zvyšky totiž zabránia celkovému zdravému vzhľadu vlasov, a môže podráždiť aj pokožku hlavy. Na záver oplachu znížte teplotu vody a niekoľkokrát vlasy prepláchnite studenou vodou.

Získajú väčší lesk a budú oveľa pružnejšie. Ak ste v časovej tiesni a nestíhate si umyť hlavu klasickým spôsobom, rýchlou voľbou je v tomto prípade použitie suchého šampónu. Vyrába sa vo forme púdru a nanáša sa na suché vlasy. Tie odmasťuje, čistí, zbavuje zvyškov stylingových prípravkov a dodáva vlasom vzdušný objem. Navyše vôbec nepotrebujete vodu, tento typ šampónu je totiž potrebné z vlasov dôkladne vyčesať. Je to akási expresná starostlivosť, ako mať rýchlo čisté a vzdušné vlasy, ale rozhodne nie je vhodná na príliš časté použitie.

Čím vlasy ošetriť?

Následne vlasy ošetrite kondicionérom, prípadne regeneračnou starostlivosťou. Používanie kondicionéra veľa žien zbytočne podceňuje, do starostlivosti o svoje vlasy ho vôbec nezaraďuje, a to je škoda. Na vlasy má blahodarný vplyv vďaka mnohým svojim účinkom. Kondicionér uhladí povrch vlasov, dokáže zmierniť prejavy statickej elektriny a, samozrejme, uľahčuje tiež rozčesávanie umytých vlasov.

Nenanáša sa však ku korienkom, aby nezaťažoval pokožku hlavy, vlasy by totiž pôsobili spľasnutým dojmom. Pri jeho voľbe platí rovnaké kritérium ako pri šampóne – kondicionér voľte podľa typu svojich vlasov, na výber sú obvykle kondicionéry oplachové a bezoplachové. Tie, ktoré treba z vlasov oplachovať, pôsobia síce len kratšiu dobu, ale prenikajú intenzívnejšie do vlasov.