Mať deti či byť rodičom sa mnoho generácii považovalo za nevyhnutnosť, ba dalo by sa povedať, že až za povinnosť. Rodičovstvo sa totiž prirodzene spája s dospelosťou. V posledných rokoch však tento tradičný pohľad už nie je taký dominantný ako kedysi, nakoľko rastie počet ľudí, ktorí sa jednoducho reprodukcie vzdajú, lepšie povedané, rozhodnú sa nemať deti. Čo je však lepšie? Sú štastnejšími ľuďmi rodičia, či tí, ktorí deti nemajú?

Väčšina ľudí túži po deťoch

V súčasnosti v štatistikách prevláda počet ľudí, ktorí sa jedného dňa túžia stať rodičmi. Sú medzi nimi takí, ktorí po tom túžia prakticky už od detstva, ale aj takí, ktorí sa pre túto úlohu rodiča rozhodli až vplyvom dospievania. Druhú, aj keď menšiu časť tvoria tzv. “childfree” jedinci, ktorí deti mať nechcú. Zrejme obe skupiny na to majú svoje vlastné dôvody. No myslíte si, že budete šťastnejší s deťmi alebo bez nich? Na túto otázku sa pozrel aj odborník, ktorú svoju vskutku zaujímavú štúdiu publikoval len v októbri tohto roku. Aké boli výsledky? 

Život s deťmi

Odpoveď na otázku či nám deti môžu priniesť šťastie alebo nie, je však omnoho náročnejšia, ako sa môže zdať. Pocit šťastia je síce sčasti subjektívny pocit, pretože pri vašom prežívaní majú významnú úlohu individuálne faktory. No istú časť tvorí aj objektívna stránka, na základe ktorej ho môžu analyzovať aj odborníci. 

Ako veľmi ste teda šťastní keď máte deti? “Počiatočné fázy, keď sa dieťa narodí, sú veľmi intenzívne, aspoň pre matku. Proces pôrodu a dojčenia spôsobuje, že jej systém je zaplavený oxytocínom, ktorý zosilňuje emocionálne väzby a spôsobuje, že zažíva viac potešenia z medziľudských vzťahov. A medziľudské spojenie medzi matkou a dieťaťom je to najsilnejšie. Takže emócie, ktoré zažíva matka sú oveľa intenzívnejšie ako tie, ktoré zažije žena bez detí,” vysvetľuje odborník na neurovedu Dean Burnett.