Väčšina z nás miluje teplý, niektorí dokonca až horúci kúpeľ. Rozmýšľali ste však niekedy nad tým, čo s vami urobí studená sprcha? Ak už pri tej samotnej predstave drkocete zubami, nedajte sa odradiť. Vie byť totiž skvelá nielen pre telo, ale aj pre dušu.

Ako to funguje?

Keď sa postavíte pod ľadovú sprchu, prvotný šok vás donúti hlbšie dýchať a dostanete do seba viac kyslíka. Prebudí sa nielen mozog, ale čerstvá krv sa dostane aj do všetkých dôležitých orgánov, naštartuje sa krvný obeh podobne ako počas cvičenia. „Keď sme vystavení studeným vnemom, aktivuje sa sympatický nervový systém a uvoľňuje sa stresový hormón noradrenalín,“ uvádza lekár Peter Bongiorno. Úlohou noradrenalínu je pripravovať organizmus na akciu. Podľa odborníka na prírodnú medicínu tak studená sprcha funguje na podobnom princípe ako elektrošoky, jedna z účinných, aj keď stále kontroverzných metód liečby depresie.

Fyzické zdravie a krása

Okrem toho, že studená sprcha zmierňuje depresiu a dodáva energiu, má aj veľký prínos pre fyzické zdravie a krásu. Verte, že keď naberiete odvahu a prekonáte počiatočný diskomfort, ranný prúd studenej vody posilní vašu imunitu a prispeje k tomu, že sa zlepší váš krvný obeh aj lymfatický systém. Ranná studená sprcha tak isto podporuje termoregulačné schopnosti organizmu a naštartuje metabolizmus, dochádza k lepšiemu spaľovaniu tukov a tým pomáha pri chudnutí. Zvyšuje sa aj produkcia hormónov a studená voda tiež zmierňuje zápaly aj opuchy a prispieva k tomu, že vaša pleť aj vlasy budú v dobrej kondícii.

A ako začať?