„Neopúšťaj ma, lebo sa zabijem,“ je jedna z obľúbených formulácií citových vydieračov. Ak sa v spoločnosti nejakého človeka cítite vinní alebo máte neustály strach, ako bude reagovať, že sa urazí, odíde a tak podobne, ide o citového vydierača. Ako sa k nemu správať a ako ochrániť sám seba vám poradí odborník.

Kedy ide o citové vydieranie?

„Citové vydieranie je agresívna manipulácia prezlečená do ušľachtilého hávu,“ hovorí psychológ Petr Šmolka. Zatiaľ čo obyčajný manipulátor rád svojich blízkych zosmiešňuje, a to najmä na verejnosti, kde to celé môže vyzerať ako zábava, citový vydierač manipuluje premyslenejšie. Najprv predstiera záujem, ako veľmi druhým praje úspech a šťastie, aby následne postupne nabúral ich istoty, dokiaľ nedosiahne svoje a nevyvolá v nich pocit viny, vďaka čomu dotyčného nasmeruje tam, kam potrebuje.

Správanie plné pochopenia a podpory sa ľuďom páči. Preto je také zložité citového vydierača odhaliť („On to predsa nemyslí zle!“) a ešte ťažšie sa mu brániť. „Citové vydieranie je jednou z foriem naučeného správania sa. Cieľom býva snaha čosi získať, prípadne sa niečomu vyhnúť. U mnohých vydieračov nachádzame v anamnéze situácie, keď sa im taký prístup vyplatil. Napríklad kedysi dávno, v útlom detstve,“ vysvetľuje odborník.

Kto môže byť citovým vydieračom?

Citovým vydieračom môže byť ktokoľvek, na kom vám záleží: partner, kamarátka, ale i rodičia, ktorí vás chcú mať stále pod kontrolou, prarodičia alebo dospievajúce deti. Obvykle to býva niekto, kto pozná vaše slabiny, a preto dokáže odhadnúť, čo na vás bude najlepšie fungovať, aby to mohol využiť vo svoj prospech.