Navzájom sa nerešpektujete

Rešpekt je pre vzťah rovnako dôležitý ako napríklad láska či dôvera. Ak partnera rešpektujete, znamená to, že si ho vážite natoľko, že chcete naplniť jeho potreby a priania. Pokiaľ tomu tak nie je, ba je to práve naopak, radšej to ukončite. Absencia rešpektu vo vzťahu môže prerásť aj do väčších problémov, neveru nevynímajúc. Pokiaľ sa navzájom nerešpektujete a každý z vás si vo vzťahu robí čo chce, už sa to vzťahom ani nazývať nedá.

Samota je príjemnejšia

Je prirodzené, že v období zamilovanosti, by ste so svojim partnerom najradšej trávili každú sekundu. Aj po istom čase vo vzťahu to môže tak byť, pretože k sebe ešte prechovávate vzájomné city. Po pár rokoch sa to však môže začínať obraciať a vy zisťujete, že čas strávený osamote je pre vás ešte príjemnejší, ako keď ho trávite vo dvojici. Hoci mať vlastné záľuby a priateľov je v poriadku - nemali by prevyšovať čas strávený s partnerom. Ak tomu tak je, indikuje to, že so vzťahom nie je niečo v poriadku. Ľudia, ktorí trávia viac času osamote alebo dajú prednosť koníčkom a priateľom, v partnerskom vzťahu zotrvávajú zbytočne.

Stráca sa intimita

Intimita vo vzťahu neznamená len sex a fyzickú príťažlivosť. Ide o niečo oveľa komplexnejšie. Zahŕňa duševné súznenie, zmysluplné rozhovory, zdieľanie myšlienok, názorov a hlavne fyzickú aj psychickú blízkosť. Ak sa zo vzťahu vytráca, vytráca sa aj akákoľvek náklonnosť a láska. Ako sa to prejavuje? Môžete sa prichytiť, že sa o partnera a vzťah celkovo (a podvedome) vôbec nezaujímate. Partnera sa pýtate, ako sa má, či ako bolo v práci, no kladiete mu len rečnícke otázky a odpoveď na ne vás v skutočnosti ani nezaujíma. Okrem iného sa vytráca aj sex, jeho kvalita aj fyzická blízkosť. Zrazu nemáte potrebu držať sa za ruky, menej sa dotýkate jeden druhého, ba ani milovanie už nie je uspokojivým spojením. Intimita je veľmi dôležitým prvkom vzťahu, takže ak sa začne vytrácať, láska ide za ňou a vzťah skôr, či neskôr skončí.

Foto: Shutterstock