Všetci to poznáme. Zamilovanosť, láska, motýle v bruchu, ružové okuliare, neopísateľná vášeň či vzrušenie. Všetky tieto krásne pocity však po istom čase opadnú a je na mieste začať zvažovať, či vzťah má ešte vôbec zmysel a či nie je lepšie ho ukončiť. Ako môžete zistiť, že láska vo vzťahu už vyprchala?

Podľa psychológa Arthura Aruna má láska tri štádiá – žiadostivosť, príťažlivosť a zaľúbenie sa. Celý proces je sprevádzaný vyplavením hormónov, ktoré všetky okolnosti akosi zľahčujú a nám dodávajú pocit takzvaných ružových okuliarov. Časom sa však aj to vytráca a môže sa stať, že láskyplné city sa zo vzťahu úplne vytratia. Čo to prezradí?

Na partnerovi ani vzťahu vám nezáleží

Prejavy nezáujmu a nechuti sú najčastejšími znakmi, ktoré prezradia, že vzťah smeruje ku koncu. Nemusí ísť len o absenciu citov k partnerovi. Pokiaľ sa o vzťah nemáte záujem starať, ignorujete problémy, nebaví vás riešiť konflikty či venovať pozornosť partnerovi, nemá zmysel v takomto vzťahu zotrvať. Práve naopak, ak v takomto vzťahu zostávate len z povinnosti, pričom každý z vás už žije iný - samostatný život, ukracujete o slobodu aj seba aj partnera.

Partner je len na príťaž

Partnerstvo by malo byť o vzájomnej podpore. Nie je nič krajšie ako pocit, že váš partner vo vás verí, podporuje vás vo všetkom čo robíte a dáva to patrične najavo. Ak je to naopak a máte pocit, že vás skôr len brzdí vo vašich snoch či cieľoch, šetrite každú minútu. Je to jasným znakom, že vzťah je sebecký a blíži sa ku koncu.

Všetko vás irituje

Keď pominie obdobie zamilovanosti a ružových okuliarov, začína obdobie, ktoré zvládnu len silné vzťahy. Vtedy začínate vidieť aj partnerove zlé vlastnosti a chyby, čím navzájom budujete stabilitu vzťahu. Ak dokážete chyby spoločne prijať, ste na dobrej ceste k dlhodobému spolužitiu. No ak nie, nemyslite si, že partnera zmeníte. To sa nestane. Pokiaľ vám už teraz vadia rozhádzané ponožky, nekonečne zdvihnutá záchodová doska alebo ak vás občas vytočí do takej miery, že vám prekáža pomaly aj to, že dýcha, nerozmýšľajte dlho. Keď partnera nedokážete prijať takého aký je aj so zlozvykmi, vo vašom vzťahu chýba láska a väčšinou ho už nemá zmysel zachraňovať.