Na starnutí nás možno najviac desí predstava, že všetko pekné a zaujímavé sme prežili a už nás čaká len smutné chátranie. To však nemusí byť pravda. Nech je váš vek akýkoľvek, je možné, že šťastné roky ešte len prídu. Starší ľudia totiž bývajú viac šťastní a dôvody, prečo tomu tak je, vám teraz s radosťou odhalíme.

Čím starší, tým šťastnejší?

Prvé najšťastnejšie obdobie v dospelom živote zažívame podľa výskumov hneď na jeho začiatku: v osemnástich rokoch alebo v dvadsiatich troch rokoch. Isté je, že potom sa spontánna radosť zo života začína vytrácať, čo súvisí s pribúdajúcimi povinnosťami, zodpovednosťou, finančnými starosťami a pod. Najmenej šťastní sú zasa podľa niektorých výskumov tridsaťpäťroční, ktorým sa najťažšie spája kariéra a osobný život. Dáva to zmysel hlavne u žien: práve okolo tridsiateho piateho roku môžu riešiť stresujúci návrat z materskej do práce alebo na ne tlačí okolie, aby si založili rodinu.

Toto menej šťastné obdobie potom pokračuje aj po štyridsiatke, ale dobrá správa je, že od päťdesiatich rokov sa všetko začína zlepšovať. Pozitívny obrat je aj s postupujúcim vekom stále zreteľnejší. Tím z chicagskej univerzity pod vedením sociológa Yanga Yanga vykonal v rokoch 1972 –2004 rozsiahlu štúdiu s 28 tisíckami ľudí, ktorá ukázala, že po päťdesiatke vzrastá šanca na šťastný život o päť percent za každých desať rokov života. Tretina ľudí vo veku 88 rokov tvrdila, že sú „veľmi šťastní“, zatiaľ čo medzi 18 – 25-ročnými to potvrdilo len 24 percent. Takže čím starší, tým šťastnejší?

Rozličné očakávania

Áno, starší ľudia majú iné očakávania. A práve to je možno ďalší dôvod, prečo sa starí ľudia cítia šťastnejší, ako by sme si mohli myslieť. Keď totiž máme dvadsať, tridsať alebo štyridsať rokov, máme vždy iné očakávania. Starí ľudia už možno nezažijú bláznivú lásku, kariéru alebo extázu na koncerte, ale zato si vedia vychutnať malé radosti.

Autori jednej psychologickej štúdie sa skupiny dobrovoľníkov opýtali, či by radšej išli na večeru so svojím obľúbeným spisovateľom alebo s niekým blízkym, príbuzným či kamarátom. Väčšina mladých ľudí sa chopí príležitosti stretnúť sa s literárnym idolom. Zatiaľ čo starší ľudia zvolia príležitosť vidieť sa s niekým, koho osobne poznajú a majú ho radi.