Starý muž sa pýši mladou dievčinou, ľudia pobavene krútia hlavami a mladučkú partnerku označujú za zlatokopku. No a keď sa v spoločnosti objaví dáma v rokoch a má pri sebe mladšieho partnera, spoločenská pohroma je na svete. Vybočenie z radu sa jednoducho nenosí. Môže však takýto vzťah vydržať? Alebo to všetko stroskotá na vekovom rozdiele?

Inakosť vŕta v hlave

Za vekovo nevyrovnaným vzťahom, v ktorom starším partnerom je práve žena, ľudia často hľadajú dôvod, prečo doň mladší muž vstúpil. Pri úspešných ženách máme aspoň podozrenie, že veľkú úlohu vo vzťahu hrajú peniaze a nato by si aj mali dávať pozor. Nie vždy je to však pravda a navyše, každý vzťah sa môže skončiť rozchodom bez ohľadu na vek, farbu pleti, vierovyznanie, kultúru. Keď to však neklapne v partnerstve, v ktorom je žena výraznejšie staršia, ľudská uštipačnosť sa nezaprie.

Tvárime sa ako jasnovidci, ktorí zánik vzťahu predpovedali už na jeho začiatku. Pritom každý začínajúci vzťah musí prejsť úskaliami. A tie sú vo všetkých vzťahoch rovnaké. Či vyjde alebo nie, je v rukách partnerov a nie v dátume narodenia. „Na všetkých vzťahoch je jediná istota, a to, že sú neisté,“ tvrdí sexuologička Danica Caisová.

Predpokladom na trvácnosť každého vzťahu sú spoločné záujmy, rodinné tradície, príbuznosť kultúr či schopnosť správať sa vo vzťahu dôverne a otvorene. „Vekovo nevyrovnané dvojice bývajú, aspoň na počiatku vzťahu, veľmi súdržné, pretože „bojujú proti celému svetu“. Ak sú však základné predpoklady vzťahu splnené, vzťah vydrží. No po prvotnom očarení sa môže dvojica rozísť. To je však riziko každého vzťahu,“ dodáva sexuologička. Preto aj tu platí – ak do vzťahu vstúpia dvaja vyrovnaní ľudia, ktorí vedia, čo od neho očakávajú, šanca na spoločnú budúcnosť je vysoká.

Výhody na oboch stranách

Čo si budeme hovoriť – muži sú pohodlní. V partnerstve sa vyhýbajú konfliktom, hádkam a scénam. Po príchode z práce chcú oddychovať. A práve takéto „ovzdušie“ im skôr pripraví partnerka, ktorá si už niečo odžila a život si chce vychutnávať. „Niektorí muži majú preferenciu pre staršie ženy, iným zase záleží na tom, aby bola žena zaujímavá a schopnosť byť zaujímavou nie je vekovo ohraničená. Muži, ktorí majú staršie partnerky, väčšinou chceli pri sebe ženu, ktorá sa už našla a presne vedela, čo chce,“ myslí si psychológ Juraj Šikra.

Už prívlastok „zrelá“ predurčuje, že ide o ženu, ktorá má v živote jasno. Už nerieši kariéru, lebo v profesijnom živote niečo dosiahla a jediné, po čom túži, je „mať pokoj“. Zrelá žena jednoducho vie, čo chce, je skúsená, múdra, rozhľadená. Odborníčka tiež spomína fakt, že muži majú radi výzvu a tú vidia práve v získaní si náklonnosti dospelej a skúsenej ženy, pretože zaujať staršiu ženu nebýva také ľahké ako pri mladej a neskúsenej dievčine. 

No a ak sa pozrieme na situáciu z druhej strany, mladší partner ženu jednoznačne omladí. Kým rovesníci sa jej môžu zdať nudní a konzervatívni, vďaka mladšiemu mužovi obohatí svoj život o nové zážitky a prirodzene omladne. Isté očakávania má však aj v sexuálnej oblasti. Pri mladšom partnerovi má predpoklad, že bude aj sexuálne aktívnejší a zažije pri ňom rozkoš a vzrušenie, ktoré by pri staršom mužovi pravdepodobne nedosiahla. Je neodškriepiteľný fakt, že zrelá žena si sex užíva