Na starobu sa vo všeobecnosti pozerá ako na niečo, čo chceme čím viac oddialiť a už vôbec nie si ho pripustiť. No s pribudajúcimi rokmi sa nám čoraz viac približuje a nedá sa mu vyhnúť. To však nemusí byť katastrofa, skúste týchto zopár trikov a vyťažte z neho maximum. Ako si skvelo užiť druhé dejstvo života?

Prijmite skutočnosť, že všetko sa mení

I ten váš vek vo občianke. Naučte sa pozerať na zmeny ako na vítané osvieženie, nie ako na nutné zlo. Zmien sa nezbavíte. Určite nie tých, prichádzajúcich s časom, a týkajú sa aj vás. Avšak dobrá správa znie: môžete ignorovať tie, ktoré sa dejú okolo vás a nevyhovujú vám. Každý rok totiž máte stále väčšie právo povedať NIE a robiť si veci tak, ako chcete. Klamaním človek ponižuje sám seba. I keď práve toto je veľká zmena, stojí za to ju prijať. Vďaka nej si tú povestnú druhú polovicu života môžete skvelo užiť. Vďaka nej prestanete mať strach z budúcnosti. Strach robí z budúcnosti len virtuálnu realitu a z ľudí psychicky unavené, statické bytosti. Vyhýbajte sa mu, alebo ešte lepšie: bojujte s ním.

Pomenujte svoje „nové ja“

Zistili ste, že ste iná, ako ste bývali, že žijete život, ktorý vás už nenapĺňa, a ktorý by ste potrebovali obmeniť ako šatník? Ujasnite si, čo bolo vaším životom doteraz, čo vám na ňom sedelo a čo nie, škrtajte, definujte to, kým ste práve práve teraz. S vedomím, že sa zmeníte určite ešte niekoľkokrát. S vekom to tak jednoducho je. Pokiaľ máte šťastie na stabilného partnera, zapracujte tiež na redefinícii vášho vzťahu. Už sa oveľa menej staráte alebo vôbec nestaráte o deti? Čo budete robiť ďalej? Môžete tým získať obaja!

Zmeňte prácu

Áno, po štyridsiatke už to začína byť chúlostivé. S každým rokom je tlak na trhu práce silnejší...nečakajte však, až vás vyhodia. Odíďte pokojne sama, pokiaľ to tak cítite. Berte to tak, že vo svojom veku dávno viete, či vás vaša práca baví alebo len živí. Možno je práve na čase nájsť si druhú prácu na druhú polovicu života. Môže to byť tá istá, na lepšej pozícii, s lepším platom. Môžete skúsiť úplne nové odvetvie. Často sa stáva, že žena v neskoršom veku premení novú prácu na jedno zo svojich celoživotných hobby (pokojne pečenie, varenie...). Alebo podnikajte!

Zamilujte sa do svojej slobody

Pribúdajúci vek oslobodzuje. Prestávate sa starať o druhých, doplácate hypotéky, uvedomujete si svoje skúsenosti, poznáte svoje telo, dušu (alebo na tom pracujete), prestávate mať potrebu sa neustále porovnávať, viete, kto ste a akú máte cenu... Ak to uchopíte za ten správny koniec, neistoty budú striedané istotou, ktorú budete mať sama v sebe. Nakoniec, každý z nás je najviac zodpovedný za jediný život, za ten svoj!