Novinárka a spisovateľka Anastázia Harris, ktorá žije striedavo na okraji Londýna a na moravsko-rakúskom pomedzí, má pre vás niekoľko dobrých rád, ako svoje telo udržať v prijateľnom stave. A nie je to nič zložité.

Čo vám nikto nepovie

Nikto vám nepovie, že bez ohľadu na pribúdajúce roky, vo vnútri zostanete pocitovo sedemnásťročná. Iba sa budú viac a viac roztvárať nožnice vonkajšej schránky a osobnosti uviaznutej v nej. Pokiaľ ste matka jedného, dvoch, troch školopovinných detí, vaša sedemnástka je asi niekde na dne, zabarikádovaná dozorkyňa, ktorá musí dozrieť, aby si jeden vyčistil zuby, druhý dokončil úlohu a aby bol tretí včas doma a nezabudol zase vymeniť žiarovku v predsieni. Zamknúť, z času na čas, dozorkyňu v komore a oslobodiť sedemnástku, je jedno z tajomstva uchovania si mladistvosti.

Nepriateľ vašej krásy

Väčšina dvadsaťročných, tridsaťročných a štyridsaťročných žien civie do zrkadla, trápi sa hlúposťami a detailmi bez toho, aby ocenili svoju najväčšiu krásu: pokožku. Až vtedy, keď zoslabne, zvraští sa a je neskoro, začnete spomínať na to, akú ste mali kedysi skvostnú pleť. Aby ste si mohli tento poklad užívať čo najdlhšie, chráňte sa ako o život pred slnečnými lúčmi. Vďaka ozónovej diere nikdy neboli nebezpečnejšie a škoda, ktorú narobia, je nezvratná. Nič vám nepridáva roky (skôr dekády) viac, ako slnkom zvrásnená pokožka. Papierová, predčasne zostarnutá koža je pritom to najmenšie zlo. Oveľa horšie sú zákerné melanómy a život ohrozujúce ochorenia, ktoré tým dáte do pohybu.

Poklad – surová zelenina

Surová zelenina je plná minerálov a vitamínov; len si nájdite miesta, kde predávajú kvalitné, žiadne skleníkové rýchlokvasy bez chuti. Trik je postupovať ako Joe: vo chvíli, keď sa ozve žalúdok (alebo keď sa nudíte a automaticky vás to vedie k chladničke) – mať poruke IBA zdravú maličkosť. Vtip je v tom, urobiť si z pripravovaného jedla rituál, ktorý bude pre vašu pohodu rovnako dôležitý. Ako si na to nájsť čas, keď ste zamestnaná a máte domácnosť? Aj keď to okrem vás nikto iný neocení, vaši potomkovia budú mať aspoň menej alergií a odolnejší imunitný systém.

Vyberajte múdro

Pravda je taká, že organizmus tuk potrebuje, aby bol zdravý a fungoval efektívne. Potrebujete ale viac tuku z rýb, avokáda a z orechov, ako z bifteka. Američania vyplytvali niekoľko dekád a nespočetné množstvo miliárd na niečo, čo bolo Francúzom a Talianom vždy jasné. Z tuku sa nepriberá, priberá sa z cukru, ktorého sú nízko kalorické produkty plné. Keď sa zbavíte závislosti od cukru (čo je skoro to isté, ako sa zbaviť závislosti od heroínu), budete mať krajšiu pleť a zdravšie telo. To, čo jete totiž ovplyvňuje 60 – 70 % fyzickej kondície.