Zábudlivosť sama o sebe nie je zlá vlastnosť, no niekedy vie poriadne skomplikovať život. Stáva sa aj vám, že často zabúdate? Popravde, nemusíte sa za to hanbiť. Po novom sa totiž zistilo, že zabúdanie je dokonca znakom vysokej inteligencie. Ako je to možné?

Istotne to poznáte. Vojdete do miestnosti a zrazu zabudnete, čo ste to odtiaľ vlastne chceli. Zabudnete si peňaženku, to, že nemáte čím otvoriť auto si uvedomíte až v garáži a nejaký ten termín v práci vám z času na čas vypadne. Áno, to sa občas stane každému, no nemusí to byť dôvod na frustráciu. Naopak, môže to byť dôvod na radosť, lebo ak často zabúdate, podľa odborníkov ste nadpriemerne inteligentní.

Zabúdanie je potrebné

Aj keď sa to možno nezdá, zabúdanie ako také je pre mozog potrebné. Dokonca je rovnako dôležité ako dobrá pamäť. Prečo? Ide totiž o mechanizmus, vďaka ktorému máme v mozgu viac miesta pre dôležitejšie informácie. Preto aj keď na niečo zabudneme a naštve nás to, je to v podstate prospešné.

Znak nadpriemernej inteligencie

Ale ako to súvisí s vysokou inteligenciou? Na to prišli vedci z University of Toronto, ktorí tvrdia, že zábudlivosť je naozaj znakom nadpriemerne inteligentných ľudí. Ako je to možné?