Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo sa cítite dobre, keď podáte fyzický výkon? Veď sa potíte, neviete, kde ste nechali dych a hľadáte sval, ktorý by vás nebolel. Môžu za to endorfíny – prirodzená droga, ktorú uvoľňuje naše vlastné telo.

Endorfín je v podstate opioid, ako je napríklad morfium či ópium. No za jeho držanie vás nikto zatvárať nebude. Produkujete si ho totiž sami. Objavený bol v polovici sedemdesiatych rokov a postupne sa zistilo, že je jednou z hlavných odoziev tela na bolesť a vyvoláva euforické stavy. Spúšťačom jeho produkcie je napríklad sex, orgazmus, dobrá hudba či dobré jedlo a čokoláda. A samozrejme, najväčším spúšťačom je športová aktivita. Endorfín produkuje hypofýza (podmozgová žľaza), ktorá je zodpovedná za vylučovanie rôznych hormónov.

Hormóny vo vedení

Najistejšou cestou, ako zažiť eufóriu z endorfínov, je jednoznačne cvičenie, respektíve fyzická aktivita. Nenádejajte sa však, že stačí trikrát dvihnúť činku a váš vnútorný díler sa postará o dávku. Na tvorbu endorfínov sú ideálne vytrvalostné športy. V menšom množstve sa ho tiež dočkáte aj vo fitku. Už 40 minút tréningu stačí na to, aby vám cvičenie namiesto bolesti prinášalo aj radosť.

Efekt je podobný ako pri iných opiátoch. Utlmuje „zlú náladu“ a iné negatívne emócie. Preto skutočne platí, že stres či hádku je dobré vybehať (alebo inou vhodnou fyzickou formou dosiahnuť tvorbu endorfínu). Efekt navyše nie je krátkodobý. Ak sa vám podarí aspoň na 20 minút dostať svoju srdcovú aktivitu nad 70 percent, potom by efekt mal vydržať niekoľko hodín.