Mať totiž možnosť odísť v prípade potreby do vlastnej izby, mať možnosť si oddýchnuť, načerpať sily a vstúpiť do nového dňa v dobrej kondícii, to potom predsa tiež znamená oveľa väčšiu túžbu byť s tým druhým. Napríklad nad ránom sa prebudiť, ísť sa k nemu pritúliť a potom sa miesto otravného budíka prebrať milovaním ako v začiatkoch vzťahu. Hoci sa nájdu takí, ktorí budú poukazovať na stratu fyzického kontaktu a riziko, že tí dvaja prestanú mať potrebu byť spolu, keď každý bude zaspávať inde, nedá sa poprieť, že to môže byť aj naopak. Skutočnosť, že možno chcete ísť niekedy spať v inú dobu než partner, že jeden z vás chce vetrať, druhý kúriť, že jeden si túži čítať a druhý nie... To sú zbytočné dôvody na spory. A to, že v deň, kedy nie ste vo svojej koži, budete spať inde, sa z mnohých pohľadov javí nakoniec skôr ako prejav úcty a tolerancie voči partnerovi, ktorý by si inak odniesol vaše nenaladenie.

Vedecké dôkazy

Na tému kvality spánku a súvisiacej kvality vzťahu sa už vykonali dokonca aj mnohé výskumy. A tie potvrdzujú fakt, že každodenné spolužitie v jednej spálni, nota bene v jednej posteli, neznamená vždy výhru. Napríklad v roku 2009 sa v spánkových laboratóriách na britskej University of Surrey ukázalo, že páry, ktoré spolu spia v jednej posteli, pokračujú vo svojich sporoch a dramatizujú ich. Rozoberajú ich totiž práve pred spaním, kedy by jedinou konverzáciou malo byť niečo príjemné, čo vás ukolíše, a to hádka určite nedokáže. Keď sa pohádate, len ťažko zaspíte – a určite nie kvalitne. A ráno na spor možno zase nadviažete. Čo sa spánku týka, máme v sebe totiž podvedome zapísanú značnú dávku sebectva, ktorá nás vedie k tomu, aby sme si priestor pre kvalitný spánok podľa potrieb dobývali často až agresívne.

Ak práve v duchu rekapitulujete, koľko nedorozumení u vás doma vzniklo asi práve kvôli nedostatku alebo nekvalite spánku, pokojne v tom pokračujte. A najmä sa skúste zbaviť dogiem, že partneri musia byť stále spolu, že manželská posteľ je povinná, že vy sa musíte podriadiť a obetovať svoj odpočinok na oltár odpočinku partnera a podobne. Akokoľvek je normálne robiť vo vzťahu kompromisy, v prípade nedostatku spánku je každý ďalší kompromis klincom do rakvy vášho vzťahu, vašej vyrovnanej mysli aj fyzického zdravia. Niekedy je skrátka lepšie ísť sa vyspať do obývačky, než sa zbytočne trápiť. A vôbec najlepšie bude, keď to s partnerom hlavne najskôr preberiete. Možno ho ničí to isté, čo vás a len obaja mylne nedostatok spánku premieňate na nespravodlivý a neopodstatnený hnev na toho druhého. Pretože ono vážne platí, že keď sa vyspíte doružova, má ten príjemný, optimistický náter všetko okolo vás. Vrátane intímneho vzťahu.

Foto: Shutterstock