Hovorí sa, že ako si kto ustelie, tak si ľahne. Ale tiež platí, čím lepšie sa vyspíte, tým viac bude prekvitať váš vzťah. Kvalita spánku totiž priamo úmerne ovplyvňuje kvalitu partnerstva. Poďme sa spoločne pozrieť, aké sú dôvody tejto skutočnosti a ako "šokujúco" možno tieto problémy riešiť.

Nevyspatosť znamená podráždenosť a hádky

Vidíte rozdiel medzi víkendom a všednými dňami? Večer cez týždeň jednoducho musíte ísť spať v určitú hodinu, ráno neznášate budík, ktorý každému z vás navyše zvoní v inom čase. Cez víkend miesto toho môžete labužnícky leňošiť, chodiť do postele, kedy sa vám zachce, dostávate priestor správať sa oveľa prirodzenejšie, aj čo sa spánku týka. Preto sú víkendy oveľa príjemnejšie než všedné dni. Keby ste si každý mohli dovoliť riadiť sa vlastnými biologickými hodinami aj inokedy, než len vo voľných dňoch, bolo by to ideálne. Nemožnosť nastaviť si spánok tak, ako potrebujete, sa dnes, nanešťastie, berie ako čosi, čo je normálne. Spíme stále menej, stále horšie a čudujeme sa, že nám to prestáva fungovať nielen v súkromí! A pritom spánok, to je pre zdravé, vyrovnané a šťastné fungovanie absolútne nevyhnutná podmienka.

Je vedecky preukázané, že pokiaľ sa jedinú noc vyspíme menej ako potrebujeme, budeme sa celý nasledujúci deň pohybovať asi v takom rozpoložení, akoby sme mali v krvi 0,8 promile alkoholu. Na frak dostane vaša empatia, ochota načúvať, možnosť pamätať si, čo je potrebné, alebo chuť pohybovať sa v spoločnosti väčšieho množstva ľudí. Naopak vám všetko a všetci začnú liezť na nervy a podráždenosť bude vaše druhé meno. A peklo potom nastáva najmä doma. Vinou nevyspania vám aj naďalej všetko polezie doslova na nervy – a najviac ten, ktorý je vám najbližšie, teda váš partner. Bude sa môcť pretrhnúť, a aj tak nič neoceníte. Naopak, čokoľvek urobí, bude so všetkou pravdepodobnosťou zlé. A môžete sa staviť, že vám v takých chvíľach len sotva dôjde, že za tým vôbec nemusia byť povahové nedostatky toho druhého, prípadne vaša neschopnosť fungovať spoločne. Za všetkými tými disharmóniami môže byť skôr jednoducho fakt, že ste jeden, druhý alebo obaja nevyspatí!

Pokles vzťahovej tolerancie

Tieto problémy sa vás potom budú týkať tým viac, čím ďalej spolu budete. Pretože už samotná postupujúca dĺžka vzťahu prirodzene znižuje potrebu chváliť toho druhého, oceňovať jeho kvality, ochotu poďakovať alebo oplácať jeho ústretovosť. Nedostatok spánku tieto procesy len zrýchli a pridá k nim v mnohých prípadoch aj narastajúci odpor k fyzickej blízkosti. Preto tiež veľa postarších manželov – sotva vyletia deti z hniezda – siaha po možnosti mať oddelené spálne. A ich vzťah sa razom stabilizuje. A trúfame si tvrdiť, že aj v období zamilovanosti, jednoducho nie je normálne mať každý večer chuť deliť sa o priestor určený na odpočinok s tým druhým. Môžete milovať najviac ako viete, ale pokiaľ sa pre partnerovo chrápanie alebo prevaľovanie zbytočne nevyspíte, vašu lásku rýchlo vystrieda obviňovanie a hnev vysielané smerom k tomu, koho máte milovať.