Deti a my - Claim
Sny o úspechu môžu byť realitou, netreba však zabúdať na tieto veci

Úspech znamená pre každého niečo iné. Čo však odlišuje úspešných a neúspešných ľudí, pokiaľ ide o ich prácu? Prečo dokáže niekto zarobiť milióny, kým iní sa k tomu ani len nepriblížia? Ak ste si niekedy položili podobnú otázku, ste na správnom mieste pri hľadaní odpovede.

Byť expertom

Martin má 35 rokov a pracuje vo vysokom manažmente nadnárodnej banky. Podľa neho môže byť v dnešnej dobe úspešný každý, avšak najskôr musí spraviť jednu vec a to zvoliť si. Ľudia majú veľakrát tendenciu robiť viac vecí naraz, no ani jednu poriadne. Mali by ste sa preto rozhodnúť pre jednu vec, ktorej venujete všetko a odhodláte sa na nej robiť aj napriek nepriazni osudu.

Ak hľadáte čo by ste si vybrali, je lepšie najskôr sa zamyslieť nad tým, čo rád robím, čo ma baví, ako nad tým, akú pozíciu by som chcel vykonávať. Hrozilo by totiž, že sa začneme porovnávať v danom priestore s inými ľuďmi a môže nás to odradiť. 

Treba si preto vybrať odvetvie, ktorému dobre rozumieme. Jeden múdry muž raz povedal, že ak si chcete založiť reštauráciu, mali by ste vedieť nahradiť kuchára a je na tom skutočne veľká pravda. Veľa veľkých firiem však začínalo len s malou myšlienkou. Nemusíte sa preto trápiť tým, že už hneď na začiatku treba vymyslieť niečo svetoborné. 

Odvaha spraviť krok vpred 

Úspešní ľudia sa podľa odborníka dajú spoznať tak, že vždy spravia o trochu viac. Robia nie lent o, načo majú práve chuť, ale často aj to čo im je práve nepríjemné. Nenechajú sa zlomiť prvým neúspechom a nevzdávajú sa. 

Na svete je veľa ľudí, ktorých práca baví a sú dobrí v tom čo robia, no výraznejší úspech nedosiahli. Môže za to absencia vôle spraviť krok ďalej a robiť niečo znovu a znovu, kým sa nedostaví výsledok, ktorý bol plánovaný. Netreba sa nechať odradiť ani strachom, že aj napriek investícií všetkého daný cieľ nedosiahneme. Ak by sa tak aj stalo ak sme skutočne svoj čas venovali tomu, v čom vidíme zmysel, nikdy ho nebudeme vnímať ako stratený. 

Meditácia sa oplatí 

Vnímanie úspešného človeka je založené aj na jeho charizmatickej osobnosti, ktorá je na tom dobre nielen po materiálnej, ale aj duchovnej stránke. Je to príčinou úspechu, nie jeho výsledkom. Inak povedané, ak chcete byť úspešní, musíte najskôr nadobudnúť tieto vlastnosti, až tak sa vám podarí získať aj úspech. 

Aj keď sa človek nedokáže úplne zmeniť, môžeme zmeniť svoje postoje, prístup, ale aj správanie. Najskôr je však potreba nájsť motiváciu a ochotu prijať takýto záväzok. Aby sa tak mohlo stať, potrebujeme mať čas na premýšľanie o sebe samým. 

Odborníčka vraví, že všetci úspešní ľudia majú aktivitu alebo svoj rituál, kde si upokoja myseľ a môžu byť sami sebou. Je jedno či ide o šport, tanec, meditáciu, varenie, alebo len prechádzku. Pomáha im to utriediť si myšlienky a viac sa tak sústrediť na svoj cieľ. Ten je často úplne prostý. Robia len to, čo im prináša radosť - podobne ako ich zákazníkom.

Hlavné je začať

Podľa úspešného britského podnikateľa Richarda Bransona sa najlepšie tajomstvo skrýva v tom, že na nič nebudeme čakať a začneme robiť veci. Akákoľvek dlhá cesta sa začína prvým krokom. Problémom dneška je podľa neho to, že veľa ľudí, ktoré majú dobré nápady čaká na dokonalé riešenie a svoje plány odkladajú v nádeji, že o mesiac alebo o rok prídu s lepším nápadom. Je to však lož. Skvelý krok možno urobiť rovnako dnes ako zajtra. Okolnosti totiž nikdy nebudú ideálne. 

V dnešnom svete to máme o to ľahšie, že existuje množstvo skvelých návodov ako zrealizovať svoje sny. Stačí len naozaj skutočne konať. Napokon, nie je tajomstvom, že napríklad ľudia ako Mark Zuckerberg alebo Steve Jobs založili svoj úspech na preberaní a vylepšovaní myšlienok, ktoré pôvodne nepatrili im. Obaja však našli odvahu konať a dať týmto snom reálnu podobu. Nájdete ju aj vy?