Smiech je jedným zo základných prejavov ľudských emócií. No zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako samotný smiech ovplyvňuje celý sled procesov v organizme? Prečítajte si tieto zaujímavé fakty, ktoré vás presvedčia, že smiať by ste sa mali oveľa častejšie.

Smejeme sa keď sme šťastní, keď máme dobrú náladu alebo nás jednoducho niečo pobaví. Smiech je pozitívnou emóciou, no okrem toho má vo všeobecnosti mnoho skvelých účinkov nielen na psychické a duševné, ale aj fyzické zdravie. Ktoré to sú?

Spaľuje kalórie

Počuli ste už o tom, že smiechom môžete spáliť kalórie? Nech vám to znie akokoľvek absurdne, je to tak. Smiech totiž uvádza do pohybu brušné svaly a preto funguje aj akosi nenápadný druh cvičenia. Každý predsa pozná ten pocit, keď vás po dlhom a intenzívnom smiechu rozbolí brucho. No popravde za to nemôže samotný smiech, ale práca svalov, ktoré sa pri ňom neustále naťahujú a posilňujú. Okrem toho, pri smiechu sa tiež stimuluje činnosť tráviacich orgánov, čo pomáha naštartovať metabolizmus a spaľovať kalórie. Aj vďaka tomu vie potom organizmus fungovať lepšie.

Odbúrava stres

Stres je v dnešnej dobe nechceným spoločníkom už zrejme každého človeka a každý sa s ním musí vysporiadať po svojom. No skvelým tipom, ako ho aspoň čiastočne eliminovať je práve smiech. Pri smiechu sa totiž v tele zvyšuje hladina hormónov endorfínov, tzv. hormónov šťastia. Okrem toho sa tiež zvyšuje srdcová frekvencia, ktorá sa takmer náhle vráti do normálu. Nemusíte sa obávať, tým len telo dáva najavo, akýsi svoj reset a obnovuje sa. Smiech teda môže pomôcť ľuďom, ktorí prežívajú výrazný a dlhodobý stres, pretože efekt vzplanutia a následného upokojenia ho môže aspoň sčasti odbúrať. A aj keď môže byť motivácia k smiechu v stresových situáciách mizerná, predsa len stojí za vyskúšanie.

Znižuje krvný tlak

Je vedecky potvrdené, že negatívne emocionálne stavy, stres nevynímajúc, môžu výrazne zvýšiť riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Mohlo by sa preto zdať, že ak nepríjemné pocity prispievajú k cievnym príhodám, pozitívne emócie môžu stav ciev zlepšovať. A smiech je jedným z nich. Pozitívne emócie totiž aktivujú mnoho zdraviu prospešných hormónov, ktoré v konečnom dôsledku zlepšujú celkový zdravotný stav človeka. To znamená, že smiech môže byť účinnou prevenciou proti srdcovým či neurologickým chorobám.