Moderné technológie sú trendom dnešnej doby - a to vo všetkých vekových skupinách. Niet sa potom čo čudovať, ak vidíte malých škôlkarov bez problémov ovládať tablet či mobil, nehovoriac o tínedžeroch so slúchadlami v ušiach, ktorí sú nezdolateľným súperom v rýchlosti písania na smartfónoch. Jedno je však isté. Ak si niekto naozaj zobral moderné technológie za svoje, tak je to generácia dnešných detí. Je to však takto správne? A čo robiť, aby ste dieťa v tomto digitálnom svete dostatočne ochránili?

Využívajte technológie správne

Tu tradičné rodičovské pohoršovanie nepomôže - už je to raz tak a je to tak v mnohých ohľadoch aj dobre. Technológie sú silný nástroj a ovládať ich sa dnes považuje za druhú gramotnosť. „Treba si však uvedomiť, že technológie nie sú hračky a nesú so sebou aj isté riziká,“ píše Zuzana Gránska, autorka knihy Spojení navždy, ktorá radí, ako sa s mobilmi, tabletmi, laptopmi a ďalšími modernými vymoženosťami popasovať v rodine.

Pre mnohých rodičov je však už dnes náročné stanoviť hranice alebo svoje dieťa “odrhnúť” od mobilu bez protestovania. A presne kvôli tomu rodičia stagnujú, namiesto toho, aby na medziach využívania mobilov, tabletov či iných moderných zariadení pracovali.

“Podobne je to aj s rodičovskými obavami, že už nemajú tínedžerov pod kontrolou. Pod kontrolou však majú ich výchovu od útleho detstva až do puberty. Vtedy treba deťom pomôcť, aby sa zaangažovali do nejakých záujmov a vytvorili si základy pre vlastné vnútorné hranice,” hovorí detská psychologička Jarmila Tomková.

Mobil kamaráta nenahradí

Čím sú deti mladšie, tým menej času by pred displejom mali tráviť. Hry, pobyt vonku a sociálny kontakt sú totiž veľmi dôležité pre ich správny vývin, no ak by dostali na výber deti, v súboji s lákavými technológiami by tieto aktivity väčšinou nemali šancu.

Vlastný smartfón by tak deti mali do rúk dostať až ako približne desaťročné. Aj v tom prípade si však s nimi treba prejsť základné bezpečnostné pravidlá a dohodnúť sa na spôsobe kontroly toho, na čo mobil využívajú. Čo by tieto pravidlá mali zahŕňať?

Pravidlá sú jednoduché

Na začiatok je nutné určiť hranice. Musia však byť jasne definované a spravodlivé pre všetkých - darmo totiž tínedžerovi zakážete mobil pri raňajkách, ak si zároveň sami na svojom listujete najnovšie správy.

Deti sa učia v prvom rade pozorovaním a len ťažko im vysvetlíte, prečo sa nemôžu hrať na mobile, keď vy ten svoj máte neustále v ruke. Mali by ste teda aj vy ako rodičia byť pre deti vzorom a uvidíte, že aj dodržiavanie pravidiel ohľadom používania mobilov bude jednoduchšie.

“Rodina je dieťaťu vždy základným modelom – vzorom vzťahu k sebe samému, k druhým ľuďom, k zodpovednosti, vzorom životného štýlu. Tak ako má dieťa doma vidieť správne návyky v stravovaní, hygiene alebo v slušnom správaní, je dobré aby doma videlo aj zdravé zaobchádzanie s médiami, aby videlo, že používanie nie je nutkavé, že má svoje intervaly, že mobily nie sú na stole pri jedle a podobne,” vysvetľuje psychologička.

S deťmi sa treba vopred dohodnúť na tom, koľko času môžu pred displejom stráviť, aby nemali pocit, že vždy musia nečakane končiť v tom najlepšom. Samozrejmosťou by mal byť aj čas a miesta, kam technológie nepatria vôbec - napríklad do postele, počas návštevy, či pri jedle.

Technológie v rodine

Hoci hranice používania mobilov sú určené a dodržiavané, vyvstáva otázka - “Čo počas povoleného času deti na mobile robia?” Svet moderných technológií totiž ponúka široké spektrum prospešných aktivít od vzdelávania, rozvíjania myslenia pomocou hier, ba dokonca aj sociálnych sietí, ktoré môžu byť nátrojom v budovaní priateľstiev. No keďže každá minca má dve strany, aj v tomto prípade predstavuje každý z týchto benefitov potenciálne riziko. Ako deti teda ochrániť?

Keď si ako rodičia neviete dať rady, vyskúšajte komplexného sprievodcu Technológiami v rodine. Na webe www.bezpecnenanete.sk nájdete užitočné rady, ako bezpečne preplávať nástrahami digitálnej doby, aké riziká vás na tejto ceste čakajú a ako sa s nimi popasovať, ale aj rôzne tipy, návody a postrehy odborníkov, ktoré vám pomôžu nastaviť pravidlá v rodine a zároveň ochrániť svoje deti.

Vytvorte z internetu bezpečné miesto pre deti

Je prirodzené, že ako rodičia chcete, aby bolo vaše dieťa na internete v bezpečí, no zároveň viete, že jeho nepoužívaním sa to dosiahnuť nedá. Nemusíte sa obávať, existuje aj zlatá stredná cesta. Môže to znieť trochu paradoxne, no aj v tomto prípade je dôležité zveriť sa technológiám, ktoré vám môžu pomôcť vytvoriť aj zo smartfónu bezpečné miesto pre vaše deti. Spoločnosť ESET prináša na trh výhodný bezpečnostný balík s ochranou až pre 4 zariadenia podľa vášho výberu s názvom ESET Family Security Pack, ktorý chráni zariadenia v celej rodine a zároveň šetrí rozpočet. Jeho súčasťou je aj aplikácia Eset Parental Control pre Android, ktorá môže ešte zefektívniť mieru dodržiavania pravidiel na internete.

Spolu s balíkom ESET Family Security Pack, môžete teraz získať aj elektronickú verziu knihy Spojení navždy - Ako nestratiť deti v digitálnej dobe od autorky Zuzany Gránskej, ktorá ponúka návod, ako vychovať hodnotovo zamerané deti a nestratiť ich navždy v digitálnej dobe. Upozorňuje na zlozvyky, ktoré brzdia rozvoj detí a oberajú ich o dôležité momenty zdravého dospievania.

“Technológie môžu deti ničiť alebo im pomáhať v rozvoji. Je len na nás, ako to dopadne. Ak deti nechceme stratiť, nemôžeme to nechať na náhodu,“  dodáva na záver autorka knihy.

Zdroj a foto: PR článok