„Zlosť s tým spojená potom spravidla potrebuje svoj cieľ. Môžeme ju obrátiť navonok a správať sa asociálne, alebo ju môžeme nasmerovať voči sebe. V tom prípade potom, bohužiaľ, nie sú celkom výnimočné ani kroky, ktoré ohrozujú naše zdravie alebo dokonca život,“ upozorňuje odborník. Najhlbšie sa potom prepadáme v dôsledku klinických depresií, kde nepomôže nič iné, ako odborná pomoc. Ale to už je trocha iná kapitola.

Asi sa zhodneme, že niekedy nie je med lízať, ak sa chceme zbaviť zlej nálady a už vôbec nie stať sa z nešťastníka smejkom, teda z pesimistu optimistom. Pokiaľ sa vám v živote dobrý pocit vyhýba, je ťažké naň veriť. Neexistuje však iný liek, len si ho odpracovať. Hlavou. Začať sa dá napríklad aj tak, že až vás nabudúce prepadne zlá nálada, nezatvárajte sa s ňou doma a snažte sa jej zbaviť. Nie je to jednoduché, ale verte, že to pomaličky poľahučky ide. Ako?

Všímajte si výnimky

Pri akej činnosti, v akej situácii, v akej spoločnosti sa cítite lepšie? Pokúste sa z náhodných výnimiek urobiť program – venujte sa častejšie aktivitám, pri ktorých vám nie je tak biedne.

Zoberte život do svojich rúk

Nečakajte pasívne, až sa niekto ozve, prejavte vlastnú iniciatívu a sami kontaktujte okolie. Príliš nešpekulujte, či im to bude alebo nebude vhod.

Nehanbite sa vyhľadať pomoc

Ak sa cítite tak biedne, že už nemáte silu na nejaké branie života do vlastných rúk, zverte sa do odbornej starostlivosti. Prejavom slabosti nie je vyhľadať ju, prejavom slabosti je odmietať ju.

Foto: Shutterstock