Na tvrdení „Hovoriť striebro, mlčať zlato“ je strašne veľa pravdy. Vlastne by sa rovno malo tesať do kameňa. Kto mlčí, pôsobí múdro – aj keby to bolo len preto, že rozhodne nepovie žiadnu hlúposť. Mlčanie vám navyše dokáže výrazne pomôcť napríklad aj v týchto 7 situáciách.

Keď sa chcete o druhom dozvedieť viac

Verte-neverte, jeden z najúčinnejších spôsobov, ako prehliadnuť druhého, nie je komunikácia – ale pravý opak. Mlčte, počúvajte a možno nie je ani dôležité úplne vnímať obsah reči. Sledujte neverbálnu komunikáciu, gestá rúk. Prekríženie nôh, škrabanie na nose – a hlavne tón reči. Keď na vás kolegyňa hovorí o pol oktávy vyšším tónom, ako je jej prirodzene posadený hlas, možno chce len pôsobiť ako dievčatko, na druhej strane už viete, že vedome či nevedome predstiera, že je v skutočnosti niekto trochu lepší a mladší.

Keď je niekto zúfalý

Niekedy to skrátka nejde a okolo riešenia chodia ľudia v menších a menších kruhoch, ale nedokážu naň zaostriť. Pokiaľ je váš kolega unavený z práce, ktorá sa mu nedarí, možno chce počuť vašu radu. Lenže šéfovia často robia tú chybu, že človeka na pokraji rezignácie ešte dotlčú ohňostrojom nápadov. To je to posledné, čo by ste mali robiť. Keď sa niekto nemôže dopracovať k úspešnému koncu, skôr ho len naveďte otázkami. A potom už mlčte.

Ticho ako dôraz

Poznáte to veľmi dobre. Povedali ste niečo, na čom vám záleží, a chcete, aby to ľudia okolo vás brali naozaj vážne? Dokončite vetu a následne dajte zaznieť tichu. Uvidíte, že to bude mať ten správny a vami očakávaný efekt, ktorý bude omnoho väčší, ako by ste na každého dookola pokrikovali a snažilis a vec zdôrazniť zvýšeným hlasom.