Tak isto, ako si v päťdesiatke neoblečiete džínsovú minisukňu a conversky, nemala by ani vaša pleť dostávať starostlivosť, ktorá nezodpovedá jej veku. S každým desaťročím totiž prichádzajú iné potreby. Kvôli tomu si v našom manuáli overte, či pre svoju pleť robíte to najlepšie.

Rýchla zmena

Voda, mydlo a nejaký ten opaľovací krém možno udržali pokožku v priemernej kondícii v dvadsiatke. Ale desať rokov potom?! Okrem toho si uvedomte, že všetko, čo robíte teraz, vám dláždi cestu k tomu, ako budete vyzerať v budúcnosti, a je teda dobré vyťažiť z toho maximum. Snažte sa preto zmierniť poškodenie slnkom, a to tým, že k pravidelnej starostlivosti pridáte exfoliáciu s kyselinou glykolovou alebo krém s retinolom. Každé ráno začínajte aj s aplikáciou séra s antioxidantmi a krémom s ochranným filtrom (alebo prípravkom, obsahujúcim oboje). A kvôli spevneniu a udržaniu vrások pod kontrolou môžete siahnuť po nočnej starostlivosti s peptidmi, stimulujúcimi produkciu kolagénu a elastínu, teda aj pružnosť a odolnosť pleti.

Správne pokrytie

Šikovný krok určite urobíte s kvalitným korektorom. Stres a nedostatok spánku sa totiž o chvíľu začnú prejavovať vo forme tmavých kruhov a nerovnomerných škvŕn. Ale pozor! Ono je lákavé natrieť len tak jeden rovnaký korektor na všetky nedokonalosti. Lenže omnoho prirodzenejšie bude vyzerať, keď si zvolíte jeden správny odtieň pod oči a iný na červené škvrny alebo mdlý nádych pokožky. Náš typ: na kruhy pod očami je vhodná krémová konzistencia so žltými alebo broskyňovými podtónmi, aby sa neutralizovala modrastá farba. Na rozjasnenie okolia očí zase zvoľte o odtieň svetlejší tón, ako je farba zvyšku tváre. Na červené škvrny, súvisiace s akné, môžete používať menej zvláčňujúcu textúru, ktorá vydrží rovnaká po celý deň. Na prekrytie zvädnutej pleti siahnite po ľahučkej tónujúcej emulzii, ktorá sa dá aplikovať ľubovoľne od čela po bradu ako krém na tvár.

Bez dotyku

Celé roky asi počúvate, aby ste udržiavali ruky čo najďalej od tváre. A nie náhodou! Ak sú póry upchané mazom, nečistotou alebo nahromadenými odumretými bunkami, nedostane pleť dostatok kyslíka. Toto môže zapríčiniť sivý nádych pleti. Ako teda môžete vziať veci bezpečne „do svojich rúk“? Okrem snahy udržať neposedné pršteky z dosahu tváre, urobte si raz týždenne čas na čistiacu masku, najlepšie ílovú. A to bezprostredne po sprche, kedy ste rozohriata a póry sú otvorené. Hneď ako zaschne, vezme totiž íl so sebou preč všetky nepotrebné pozostatky. Teda aj nečistotu z pórov.

Vrátili sa?

Dekáda po štyridsiatke sa v mnohých ohľadoch podobá puberte. Dochádza k hormonálnym búrkam, ktorých následkom sú výkyvy nálad a s tým spojená aj problematickosť pleti. Aby toho nebolo málo, zreteľnejšie začnú vychádzať na povrch aj známky poškodenia slnkom a drobné linky. Takže vyrážky a vrásky zároveň? Existuje azda horšia kombinácia? Ťažko povedať, ale riešenie určite existuje! Stačí zamestnať prípravky s protistarnúcimi zložkami, ako sú retinoidy (deriváty vitamínu A). Fungujú tak, že udržujú póry čisté a urýchľujú obnovu buniek. Tak minimalizujú zanášanie pleti a udržujú ju sviežu, hladkú a odolnú. Inými slovami, riešia oba najväčšie problémy naraz. Ich nevýhodou však je, že môžu dráždiť a niektoré typy pleti ich nemusia dobre znášať. Na takéto prípady je lepšia kyselina glykolová, ktorá je rovnako efektívna, ale šetrnejšia.

Nová taktika

Uberte líčenie. Príliš veľa farieb a líčidiel totiž nápadne pridáva roky. Púdrové mejkapy, matné rúže, tmavé tiene – všetko, s čím ste vyzerali úžasne desať rokov dozadu, bude teraz pôsobiť ťažkopádne, začne sa sťahovať do vrások a pórov a vytvárať unavený vzhľad. Vyberte si preto ľahší, takmer priesvitný mejkap, ktorý prenechá pokožke svieži vzhľad a s hutnejšou korekciou sa zamerajte len na tie miesta, ktoré to skutočne potrebujú. Podobnú stratégiu „menej je viac“ uplatnite aj na lícnych kostiach, očiach a perách. Odľahčené a hydratačné produkty sú váš cieľ.