Seychelské ostrovy - perly, ktoré Boh rozosial do tyrkysových vôd Indického oceánu. Prinajmenšom tak o nich hovorí kreolská povesť. A mnohí skúsení cestovatelia dodávajú, že Seychely sú skutočným rajom na zemi, pravou rajskou záhradou.

Luxus večnosti, slobody a romantiky

„Prvýkrát som vstúpila na pôdu Seychelských ostrovov v roku 1996. Právnička a úspešná podnikateľka, rozmaznaný produkt novej doby, za sebou rad úspechov v realitnom biznise a pred sebou skvelú kariéru. Nenašla som vtedy nič z toho, čo som očakávala. Žiadne luxusné vily, len drobné domčeky so strechami z vlnitého plechu, v malých temných obchodíkoch sotva jeden, mne dovtedy neznámy druh syra, jediný druh chleba, o masle a iných lahôdkach nehovoriac. Nikde nákupné móla ani obrie turistické diskotéky,“ hovorí spisovateľka Sylva Lauerová, ktorá žije na Seychelách už viac ako 20 rokov.

„Exotickým ostrovom však trvalo obyčajné tri dni, kým ma chytili do pasce. Dokonalosť tamojšej prírody, neexistencia času a prítomnosť čohosi, čo vás donúti zamyslieť sa nad svojím vlastným životom, to všetko spôsobilo, že si ma rajská záhrada menom Seychely doslova omotala okolo prsta. Svoju kariéru som o niekoľko mesiacov neskôr zavesila na klinec, rolexky zavrela do sejfu, kde spia dodnes, kým ja si užívam luxus večnosti, slobody a romantiky,“ rozpráva nadšená Sylva.

Rajská záhrada

Samotné ostrovy sú pozostatkom pradávnej zemskej dosky, tzv. Superkontinentu, ktorému sa hovorí Pangea. Žiadne naplaveniny ani vyvreliny, ale poctivé, milióny rokov staré obrovské žulové kamene, ktoré každému návštevníkovi sprostredkujú pocit všadeprítomnej večnosti. Moderný ezoterický sprievodca dokonca odvážne tvrdí, že sa na ostrovoch nachádzajú miesta vyžarujúce mocnú energiu našej pramatky Zeme a ponúkajú vraj možnosť vyliečiť rôzne neduhy – či už fyzické, alebo psychické.

A prečo rajská záhrada? Na anjelov pri svojich túrach po ostrovoch síce nenarazíte (hoci miestne Kreolky sú pôvabné dievčatá), ale v nádhernej farebnej a voňavej seychelskej džungli nestretnete ani žiadne nebezpečné zvieratá. Hoci je tunajšia príroda aj v dvadsiatom prvom storočí nekompromisná a silná, všetko, čo vám na prechádzke medzi starobylými palmami a papradinami hrozí, je maximálne uhryznutie miestnou stonožkou, čo sa rovná bodnutiu našej včely. Takže sa uprostred džungle môžete divoko a nebojácne kúpať vo vodopádoch, vyvádzať v teplých vodách Indického oceánu, vyliezť na najvyšší vrchol ostrovov (mimochodom, vysoký 905 m), a hrozí vám azda len vyvrtnutý členok alebo úpal.

Zmes kultúr v nádhernom počasí

Seychely tvorí asi stovka ostrovov a atolov v Indickom oceáne. Obyvatelia sa skladajú z potomkov Afričanov, Angličanov, Arabov, Francúzov, Indov, Portugalcov a Kreolov. Tomu zodpovedá aj kozmopolitný charakter ostrovov, ktorý sa premieta aj do rôznorodej architektúry s koloniálnymi prvkami. Kultúra je ovplyvnená zmesou rôznych náboženstiev - katolicizmu, protestantizmu, anglikánskej cirkvi, islamu, hinduizmu. Žije tu zaujímavá a pestrá umelecká komunita.

Na ostrovoch je večné leto. Nehrozia  veterné smršte ani týždne lejakov. Na Seychelách svieti slnko takmer stále. A teplota vzduchu i vody sa v priebehu roka odchyľuje maximálne o tri, štyri stupne. Teda povedzme v priemere 29 °C. Na týchto ostrovoch skrátka vládne večné leto. Seychely navyše ležia mimo cyklónovej zóny, nehrozia tak ani žiadne veterné smršte a týždne trvajúce dažde. Počasie sa tu jednoducho správa podľa hesla  "všetkého primerane".