Že sexuálnu premiéru máte už dávno za sebou? To vám nikto neberie. Skoro každému človeku sa však do života pripletie obdobie, keď s určitými vecami začína znova. Platí to aj o sexe. Pokiaľ máte práve nového partnera, určite viete, o čom hovorím… Tešíte sa? Hanbíte sa? Bojíte sa? Aké „to“ bude?

Predpokladajme, že naozajstnú premiéru už ste zažili. Či už to bol zážitok z kategórie snových alebo hororových, máte to za sebou. Všeobecne si myslíme, že čím sme starší a čím viac skúseností máme, tým viac sa dokážeme uvoľniť, zbaviť sa všetkých zábran, a tým pádom si sex viac užiť.

Inak povedané: niekoľkokrát v živote začíname so sexom znovu, niektorí po pár dňoch abstinencie, iní pokojne aj po pár rokoch. Hoci veľa z nás si myslí niečo iné, podľa odborníkov vydržíme bez párového sexu neobmedzene dlho. „Hoci sa sex radí medzi základné ľudské potreby, nikde nie je povedané, že musí byť párový. Veľa ľudí si vystačí s masturbáciu a sú spokojní. Ale pri párovom alebo skupinovom sexe príde človek viac medzi ľudí, ako sa hovorí,“ usmieva sa sexuológ Ondřej Trojan. Lenže čím je človek dlhšie bez sexu, tým väčšie emócie sa mu s ním spájajú – či už ide o tešenie sa alebo, naopak, o strach a trému.

Sex s novým partnerom

Po skončení dlhoročného vzťahu – partnerstva alebo manželstva – mávajú najmä ženy sebavedomie na bode mrazu a obozretnosť na maxime. Keď sa potom objaví nový muž, s ktorým navyše nejde len o flirt a zábavu, môžu sa pretrhnúť, aby urobili čo najlepší dojem, takže sexuálne „prvý raz“ býva spojené s veľkým očakávaním. Všeobecne sa očakáva, že muži útočia, zatiaľ čo ženy otáľajú. Prípadne, že obojstranná túžba tak nejako vyplynie zo situácie. Lenže sex nefunguje podľa príručiek ani podľa všeobecných predpokladov. Dosť často preto dochádza k obchádzaniu vzájomných očakávaní. A potom vyvstáva otázka “Kedy?”. Vysvetlenie tohto javu je také, že muž sa prejavil ako málo dravý, a teda nevhodný na reprodukciu. Že ženu nepresvedčil, znamená aj to, že sa jej vlastne naozaj nepáčil a vzťah by teda nemal budúcnosť,“ hovorí Alex Doležalová, podľa ktorej je ideálny čas na prvý sex otázkou pravej chvíle a súhry dvoch jedincov a preto sa nedá hodnotiť, čo je zlé a čo je správne. Azda len jedna malá rada: správne je to vtedy, keď to tak cítite. A čo sa týka vyššie spomenutých obáv, berte to tak, ako radí Julia Roberts svojej kamarátke vo filme Jedz, modli sa, miluj: „Už nejaký chlap utiekol, keď si sa vyzliekla?“ Mužské vyhodnocovanie nemá v prvopočiatku veľa spoločného s rozumom, ale s pudmi.