Ľudia, ktorým chýba hodina spánku denne, sú na tom so schopnosťou sústredenia podobne, akoby mali v krvi 0,1 promile alkoholu. V práci vám to škodí, za volantom je to priam nebezpečné. Ako ste na tom so spánkom vy?

Nedostatok spánku

„Keď sa pýtam poslucháčov na svojich prednáškach, koľko z nich naspalo počas niekoľkých predchádzajúcich nocí menej ako 7 hodín, prihlásila sa úplná väčšina. Či už ide o manažérov, učiteľov, policajtov alebo úradníkov,“ hovorí spánkový expert Tony Schwartz.

Práve 7 – 8 hodín spánku je pritom doba, ktorú úplná väčšina z nás potrebuje na to, aby boli na druhý deň kvalitne odpočinutí. „Ak trpíte nedostatkom spánku, nemáte potuchy o tom, aké to je, byť naozaj hore,“ dodáva Tony Schwartz.

Dospím to

Väčšina z nás sa utešuje predstavou, že spánkový dlh dospíme cez víkend. To je však veľký omyl, ako nedávno zistili výskumníci z Lekárskej fakulty Penn State University. V rámci experimentu zatvorili 30 dobrovoľníkov do spánkového laboratória, kde im navodili režim, aký mnohí z nás poznajú zo svojho života. 6 dní za sebou spali len 6 hodín denne a v nasledujúcich troch dňoch spali 10 hodín denne. Pritom sledovali zmeny v ich organizme.

Zistili, že v období skráteného spánku sa zhoršila ich schopnosť sústredenia, stúpla hladina stresového hormónu kortizolu aj sklon ku vzniku zápalov v tele. Pri trojdennom predĺženom spánku sa väčšina hodnôt vrátila do normálu, avšak znížená schopnosť sústredenia sa nezlepšila. Niektoré škody spôsobené nevyspatím teda nedokáže napraviť ani predĺžený víkend.

Test

Tiež trpíte chronickým nevyspatím? Pravdepodobne to viete sami. V našom teste, ktorý zostavil doktor Murray Johns z austrálskej nemocnice Epworth, však môžete zistiť, že nedostatok spánku sa prejavuje vo vašom všednom živote.

Nižšie uvedené situácie ohodnoťte

na škále od 0 do 3 bodov:

0 = nikdy by som nedriemal, nezaspával

1 = slabá pravdepodobnosť driemot/spánku

2 = stredná pravdepodobnosť driemot/spánku

3 = značná pravdepodobnosť driemot/spánku

Ide o tieto situácie:

1      Pri čítaní posediačky

2      Pri sledovaní televízie

3      Pri nečinnom sedení na verejnom mieste  (v kine, na schôdzi)

4      Pri hodinovej jazde v aute (bez prestávky) ako spolujazdec

5      Pri ležaní/odpočinku po obede, keď to okolnosti dovoľujú

6      Pri rozhovore v sede

7      V sede, v pokoji, po obede bez alkoholu

8      V automobile stojacom niekoľko minút v dopravnej zápche