Prirovnanie „dlhý ako týždeň pred výplatou“ napísal sám život, keďže sa v tejto situácii ocitol už každý z nás. Niekedy zhodou okolností alebo vplyvom nečakaných udalostí. Inokedy je to jednoducho dôkaz toho, že sa o hospodárení s ťažko zarobenými peniazmi ešte stále máme čo učiť. Dlhý týždeň pred výplatou nie je neúspech, no nesnažiť sa veci zlepšiť môže byť prehrou. Čo teda s tým?

Môže to znieť ako úvod detskej riekanky, no rodinné príjmy by naozaj mali byť rozložené v pomere 10 : 20 : 30 : 40. Ako to vyzerá v praxi?

Návšteva lekára, oprava auta, výmena pokazenej práčky za novú... to sú nepredvídateľné situácie, na ktoré by ste mali byť pripravení. Aby ste mohli pokojne spávať, 10 percent zo mzdy pravidelne odkladajte ako rezervu práve pre takéto prípady. Dôchodok, dlhodobé šetrenie, investovanie či životné poistenie sú pojmy, ktoré nie nadarmo rezonujú v médiách. Ide o vašu budúcnosť a na jej zábezpeku by ste mali, v ideálnom prípade, vyčleniť 20 percent z mesačného platu.

Úvery, lízingy alebo tovar na splátky sa stali bežnou súčasťou života väčšiny rodín. Sú dobrým sluhom, ale zlým pánom. Pomáhajú zaobstarať si veci, ktoré by vám mali slúžiť a robiť radosť. No aby namiesto toho neboli nočnou morou, rozpočtový vzorec radí udržať všetky pravidelné splátky do výšky 30 percent z príjmov. Zvyšných 40 percent príjmu má slúžiť na bežný chod domácnosti. Nikto netvrdí, že dostať rodinný rozpočet pod kontrolu, je hračka. Urobte však prvý krok, zamyslite sa nad vlastnými výdavkami a pokúste sa priblížiť svoje hospodárenie optimálnym mieram 40 : 30 : 20 : 10. Pomôže vám to postupne sa prepracovať k finančnej pohode a k pokojnému spánku.

K veľkým víťaztvám cez malé úspechy

Rodinný rozpočet neprekopeme zo dňa na deň, preto je rozumné začať upratovať svoje financie postupne. Prakticky sa ihneď dá začať na strane výdavkov.

Zapisovanie si výdavkov

Také jednoduché a zložité zároveň. „Ak nevieme, na čo míňame, nezistíme, kde môžeme ušetriť. Zapisovaním si všetkých našich výdavkov nastavíme zrkadlo vlastným nákupným návykom. To je prvý predpoklad dobrej kontroly nad výdavkami,“ radí Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky. V začarovanom kruhu príjmov a výdavkov aj zdanlivo menšie úpravy vedia oživiť rodinný rozpočet. A postupne vám pomôžu nadýchnuť sa. Prehľad výdavkov získame veľmi jednoducho, ak si budeme zapisovať všetko, čo sme platili. Existuje veľa možností, ako naše náklady zaznamenávať. Či už sú to mobilné aplikácie, kde si vieme výdavky rozdeliť do rôznych skupín, alebo klasický systém odkladania a zapisovania si bločkov. Treba si vybrať, ktorá metóda nám viac vyhovuje a držať sa jej.