Dvakrát denne si čistíte zuby, dvakrát ročne idete na preventívnu prehliadku ku svojmu stomatológovi. Stačí to vôbec? Podľa niektorých štúdií si viac ako 80 % ľudí čistí zuby nesprávne. Prečo je čistenie zubov taká veda a kde sa môžeme naučiť, ako na to? 

Zuby ako vizitka

Dokonalý chrup sa v súčasnej dobe vníma ako symbol úspechu. Vidíme ho v každej reklame, v každom časopise. Spája sa nielen so zdravím, ale najmä s krásou, mladosťou, s mocou a peniazmi. Zuby ako perličky má každá modelka, každá filmová hviezda, dokonalý úsmev dnes však nesmie chýbať napríklad ani politikom. 

Na pekný chrup sa dnes hľadí rovnako ako na oblečenie. Človek podvedome vníma žltkasté, krivé zuby, rovnako ako špinavé, nemožné či staromódne oblečenie ako niečo negatívne – nezáujem o vlastné zdravie, zlyhanie, ľahostajnosť k sebe samému. 

Napríklad v prípade človeka, ktorý vo svojej práci každý deň prichádza do kontaktu s ľuďmi, môže byť zanedbaný chrup dôvodom k neúspechu. Iní ho totiž vnímajú ako znak nespoľahlivosti a nedôveryhodnosti. "Pri pohľade na nepekné zuby nám automaticky napadne: Ak sa nedokáže postarať sám o seba, ako sa potom dokáže postarať o mňa,“ vysvetľuje psychologička Adriana Kulhánková.   

Čistota – polovica úspechu

Dôvodom, prečo si vlastne treba čistiť zuby, je, samozrejme, strava. Na rozdiel od zvierat, ktoré žiadnu kefku nepotrebujú, totiž konzumujeme tepelne, chuťovo a inak upravenú potravu, čo zvyšuje jej lepivosť a priľnutie zvyškov na zuby a tiež riziko poškodenia chrupu. 

Pri neodstránení zvyškov jedla dochádza k rýchlejšej tvorbe zubného povlaku a vďaka stálej prítomnosti baktérií postupne vznikajú látky, ktoré umožňujú vznik kazu alebo vedú k zápalu ďasien. Keď sa stav nezlepší, končieva sa postupným uvoľňovaním až stratou zubov. 

Pravidelné čistenie je teda predovšetkým prevenciou, ktorá znižuje možné riziká na minimum. Nie každý postup je však pre zuby prospešný či účinný. A niektoré môžu dokonca stav chrupu zhoršiť. Ak si nie ste istí, či pri pravidelnej hygiene postupujete správne, zvážte návštevu dentálnej hygieničky. Ako „pravá ruka stomatológa“ vám, navyše, môže odstrániť zubný povlak, kameň, ošetrí okolie zubov a zubný povrch jednoduchším čistením zubov. 

Správna výbava