Naozaj existuje univerzálny návod, ako v sebe objaviť pocit šťastia a zároveň si ho natrvalo udržať? V čom vlastne spočíva životné šťastie? Treba ho hľadať v profesijnom, alebo osobnom živote? Názor odborníka, ktorý sa touto témou zaoberá, vás možno prekvapí.

Čo potrebujeme k šťastiu? 

Už dlho sa možno zamýšľate nad podobnou otázkou. Je to u každého individuálne, alebo existujú aj nejaké všeobecne platné princípy, aby mohol človek povedať, že je naozaj šťastný? James A. Cusumano sa takýmto výskumom zaoberal desiatky rokov. 

Recept na šťastie je podľa neho zdanlivo jednoduchý. Ide o to, aby sme dokázali dať do rovnováhy osobný a pracovný život. Vybalansovať sily, ktoré venujeme jednej aj druhej strane. Nečakajte však zázraky, ide totiž o beh na dlhú trať. Ak sa však podarí, výsledok stojí zato. Dobrou správou je, že vôbec nezáleží, akej práci sa venujete. Je úplne jedno či ste vedec, bankár alebo oddaná manželka. Postup a výsledok bude vždy rovnaký.

Ako na to? 

Všetci dokážeme nájsť v sebe, vo svojej mysli a duši to, čo je našou špeciálnou časťou, ktorá nás odlišuje od ostatných. Niečo jedinečný, čo nám dá čisté potešenie a má potenciál vytvoriť úžasnú hodnotu pre vás i celý svet. Cusumano to nazýva podstatou. Podľa neho ju majú všetci, lebo s ňou už prichádzajú na svet. Len čo ju objavíte a dokážete ju prepojiť s niečím, čo má hlbší význam a možnosť zmeniť veci k lepšiemu, nájdete zmysel života. 

Zmysel života  

Často o ňom hovoríme ako o nejakom klišé. On však dokáže zázraky. Keď ho objavíte, otvorí vám neuveriteľné cesty vašej kreativity, umožní prekonávať prekážky nepredstaviteľnými spôsobmi a dodá vám poriadnú dávku emočnej a fyzickej energie.