Ak sa už neviete dočkať obdobia zimných radovánok a každý druhý deň nervózne chodíte do komory kontrolovať lyže alebo snowboard, či horúce leto prečkali bez poškodenia, je pre vás ideálnym tipom Pitztal. Na miestnom ľadovci sa lyžuje už od septembra.

Tirolský ľadovec Pitztal spoločne s neďalekými strediskami Rifflsee a Hochzeiger je jedným z najobľúbenejších lyžiarskych areálov našich juhozápadných susedov. Dôvodov je hneď niekoľko: vzdialenosť (z Bratislavy asi 600 km), istota dobrých snehových podmienok a veľká ústretovosť k rodinám s deťmi. 

Celkovo 93 km zjazdoviek všetkých úrovní obtiažnosti je prepojených dômyselným systémom 23 moderných lanoviek a vlekov. Niektoré z nich majú vyhrievané sedačky a pre prípad zlého počasia sklápací ochranný kryt z oranžového plexiskla. Keby to bolo potrebné, zjazdovky môžu byť kompletne umelo zasnežené. Milovníkov freeridingu poteší veľká plocha, kde sa môžu venovať svojmu koníčku. 

Medzi nebom a zemou

Pitztalský ľadovec sa týči v nadmorskej výške 3440 m n. m. nad údolím s dedinami Arzl, Jerzens, St. Leonhard a Wenn. Je najvyššie položenou lyžiarskou oblasťou v Rakúsku, všetky miestne strediská ležia nad úrovňou 2000 metrov. Z hornej stanice lanovky Pitz Panoramabahn vidieť celkovo 50 trojtisícových hôr a môžete sa odtiaľ vydať na výpravu na najvyššiu tirolskú horu Wildspitze (3774 m n. m.).  

Pre včasný začiatok sezóny sem každú jeseň chodí trénovať veľa národných lyžiarskych tímov. Je ich toľko, že sa na zjazdovkách musia striedať každé dve hodiny, aby sa dostalo na všetkých záujemcov, a začínajú už o siedmej ráno.

Hochzeiger

Južný svah, na ktorom sa stredisko na začiatku Pitztalského údolia nachádza, je zárukou krásneho slnečného počasia. V ponuke areálu, ktorý siaha do 2450 m n. m., je 9 vlekov a 52 km zjazdoviek s prevýšením 1000 metrov, z toho väčšina červených (32 km). Pod hornou stanicou lanovky je pretekárska trať, kde si môžete s kamarátmi odmerať čas a zistiť, kto je najrýchlejší. Mierne zjazdovky bez stromov sú ideálne pre deti a začiatočníkov, ale nechýbajú ani náročné trate, trasy mimo zjazdovku a terény s hlbokým snehom. 

Z čiernych zjazdoviek je zaujímavá Kanonenrohr (hlaveň kanónu), a predovšetkým Benni Raich Abfahrt, pomenovaná po slávnom miestnom rodákovi. Na stopy Benjamina Raicha, ktorý okrem iného vyhral dve zlaté medaily na Zimných olympijských hrách 2006 v Turíne, tu natrafíte na každom kroku. Okrem „svojej“ zjazdovky má v Pitztalskom údolí vychýrenú lyžiarsku školu Benni Raich Race Center, a ak patríte medzi šampiónových oddaných fanúšikov, môžete sa ubytovať v jeho penzióne.

Sneh z Izraela

V Pitztale je inštalovaný revolučný systém na výrobu umelého snehu All Weather Snowmaker, ktorý umožňuje jeho produkciu bez ohľadu na vlhkosť a vietor, pri teplotách až +4 °C a, navyše, bez použitia chemických prostriedkov. Ekologickým spôsobom dokáže vyrobiť 940 m2 snehu za 24 hodín a vďaka tomu môže byť väčšie množstvo zjazdoviek zasnežené skôr na jeseň a dlhšie na jar a lyžiarska sezóna sa tak predĺži.