Pri prechádzke ulicami stretnete páry, u ktorých je zreteľne vidno, že ich vzťah je šťastný v pravom slova zmysle. Váš však nie je. Ako to teda robia? Čo majú vo vzťahu oni a vo vašom to chýba?

Andrea Brandt, Ph.D je rodinnou terapeutkou s viac ako 35-ročnými skúsenosťami v rodinnej terapii, poradenstve pre páry, skupinovej terapii a v lekciách regulácie hnevu. Na základe dlhoročnej praxe a skúseností uviedla, čo môže z dlhodobého hľadiska udržať šťastný vzťah. „Zázračným tajomstvom šťastného vzťahu nie je ani láska, ani príťažlivosť, je to empatia. Schopnosť vžiť sa do situácie toho druhého a predstaviť si, čo niekto prežíva, by malo byť základným stavebným kameňom každého vzťahu.“  hovorí terapeutka. Empatia teda znamená starať sa o blaho partnera rovnako ako o svoje vlastné a väčšinou určuje rozdiel medzi zdravým a nezdravým vzťahom.

Ako zistíte, že vášmu vzťahu chýba empatia?

Hlavným predpokladom, že vo vašom vzťahu chýba empatia je žiť v domnienke, že váš partner má rovnaké potreby a názory ako vy a že všetko prežíva rovnako. Ak ste za pár týždňov alebo mesiacov zistili, že váš partner nie je osobou, za ktorú ste ho na začiatku vzťahu považovali a zároveň medzi vami dochádza k vzájomnej konfrontácii preto, že on alebo ona nie vždy zdieľa vaše preferencie alebo názory, je jasným znakom, že empatia vo vašom vzťahu ešte nemala miesto. Vzťahy môžu kvôli týmto rozdielom stroskotať, avšak empatia môže pomôcť predchádzať konfliktom aj napriek odlišným názorom partnerov.

Ako rozvíjať empatiu?

„Rozvíjať empatiu vo vzťahu je možné pravidelným rozhovorom o svojich vzájomných myšlienkach a pocitoch. Pozeranie sa na svet z hľadiska vášho partnera vám pomôže budovať blízkosť, ako aj rešpekt k individualite partnera.“ uvádza skúsená terapeutka.

Ak chcete skutočne začať budovať empatický a zdravý vzťah, skúste so svojim partnerom toto jednoduché cvičenie. Na samostatné kusy papiera napíšte svoje odpovede na nasledujúce otázky. Nepomáhajte si navzájom a svoje odpovede zdieľajte až na konci.

1. Čo robí vášho partnera šťastným? Ako sa správa, keď je šťastný? Existujú slová alebo gestá, ktoré používa na vyjadrenie svojej nálady?

2. Čo vášho partnera dokáže nahnevať? Ako dáva najavo svoj hnev?

3. Popíšte obľúbené jedlo, hudbu, knihy, filmy, rozhlasové programy a televízne programy svojho partnera.

4. Aké aktivity bavia vášho partnera? Potrebuje v nich vynikať, alebo to robí len pre zábavu?

5. Čo sa vášmu partnerovi na vás páči? Čo ho na vás naopak, irituje?

6. Čo si myslíte, že by ste mohli povedať alebo urobiť aby ste vášmu partnerovi zlepšili deň?

Po napísaní odpovedí venujte chvíľu zdieľaniu svojich odpovedí. Aj keď budú niektoré vaše odpovede odlišné, nezúfajte. Podľa odborníčky je empatiu možné budovať v každom vzťahu, v ktorom v súčasnosti chýba. Základom je aby bol záujem na oboch stranách. 

Foto: Shutterstock