Sociálne siete sú súčasťou našich životov, niektorých viac, niektorých menej, ale ich nepopierateľný vplyv je už dlhší čas predmetom rôznych štúdií. Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, LinkedIn a iné sa udomácnili v našich smartfónoch a je to zväčša pre množstvo ľudí najčastejší dôvod, prečo držia telefón v rukách. Napríklad pri Facebooku vidno zaujímavé, dalo by sa nazvať enormne rastúce čísla. Od jeho vzniku je registrovaných viac ako 1 440 000 000 užívateľských účtov, čo predstavuje takmer 20 percent populácie planéty.

Sociálne siete sú súčasťou našich životov, niektorých viac, niektorých menej, ale ich nepopierateľný vplyv je už dlhší čas predmetom rôznych štúdií. Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, LinkedIn a iné sa udomácnili v našich smartfónoch a je to zväčša pre množstvo ľudí najčastejší dôvod, prečo držia telefón v rukách. Napríklad pri Facebooku vidno zaujímavé, dalo by sa nazvať enormne rastúce čísla. Od jeho vzniku je registrovaných viac ako 1 440 000 000 užívateľských účtov, čo predstavuje takmer 20 percent populácie planéty.

Slovesá sko sharovať, scrollovať, likovať, postovať, tagnúť, checknúť a iné sa dostali do slovníka nielen generácie tzv. millennials, ale používajú ich takmer všetky ročníky, ktoré vedia čítať a môžu sa na niektorej sociálnej sieti registrovať. 

Dvojsečná zbraň

Nedávno ma pri jednej štúdii objavila informácia, že jeden z prvých viceprezidentov spoloč- nosti Facebook Sean Parker priznal, že vplyv na mentálne zdravie a sociálne vzťahy ľudí, ktorí používajú Facebook, má takú moc, že je už dokonca ťažko definovateľná. Z čísiel, ktoré uviedol v jednom rozhovore, je zrejmé, že intenzita interakcií a prejavov v podobe statusov má nadrozmerný dosah, pretože každých 6 sekúnd je vytvorený nový profil a takmer 500 000 statusov denne pribúda na sociálnej sieti Facebook takmer 500 000 statusov. Nehovoriac o tom, ako modré svetlo obrazoviek odráža denne množstvo tvárí na uliciach, na zastávkach, lavičkách či čakárňach, čo asi vidí každý z nás.

Ako nám sociálne siete pomáhajú?

  • zbližujú blízkych ľudí a rodiny z najvzdialenejších kútov sveta, tisícky kilometrov nie sú už viac tisíckami kilometrov a aspoň čiastočnú blízkosť sprostredkuje jedna dobrá, kvalitná kamera a ešte lepší signál
  • vidíme, čím naši blízki žijú, čo sú ich významné momenty a aj keď nestíhame na rodinných stretnutiach otvárať súbory s fotografiami z dovoleniek či fotoknihy alebo nestíhame popisovať okamihy dôležitých udalostí – sociálne siete nám ich rýchlo sprostredkujú, aj keď nesedíme pri dobrej torte či káve a sme na druhej strane Slovenska
  • pripomenú nám niekedy sviatky, na ktoré by sme možno pri zaneprázdnenosti zabudli a každého poteší, keď si na nás blízki spomenú – sú s nami aspoň chvíľu v dôležitých dňoch roka a vieme, že sme súčasťou ich života
  • dostaneme sa rýchlo k informáciám, ktoré by sa nám ťažšie zhľadúvali – dôležitá je len ich objektivita!
  • sme v kontakte aj s ľuďmi z minulosti alebo z rôznych spoločenských skupín, ku ktorým máme málo iných aktuálnych kontaktov
  • dozvedáme sa novinky o zaujímavých produktoch, môžeme podporiť alebo vedieť o krásnych, zmysluplných projektoch a činnostiach, ktorými svet žije!

Pozor na riziká

Je veľa príkladov, keď status, informácie a zdieľané zábery poškodili alebo ohrozili nielen vzťahy, ale aj bezpečnosť ľudí. V súčasnom svete kradnutia identít hackermi, zneužitím informácií rôzneho druhu a ukladaním dát a všetkého, čo ste kedy kde uverejnili, je pre každého zdravo uvažujúceho človeka pochopiteľné, že nie všetky naše potreby a aktivity bežného dňa musí každý na sieti vidieť.

Čo s tým? Ideálne primerane zvažovať, čo a kedy, v akej miere a osobnej otvorenosti zdie- ľam a prečo? Koľko píšem a hovorím o svojich činnostiach a do akej miery je to ešte prirodzený, autentický spôsob zdieľania s blízkymi, priateľmi a kedy je to už rušivé, obťažujúce, slušne povediac – navyše? Užitočný a kvalitný feedback vám vždy vedia dať tí najbližší, ktorí vás majú radi a pre ktorých ste dôležitý!