Nové vzťahy prinášajú nové nádeje a nové začiatky. Vstupujeme do nich často s nadšením, väčšinou s ilúziami a aj s očakávaním veľkých životných zmien. Zmien k lepšiemu. Ale ilúzie len málokomu vydržia navždy. Počas prvého roka sa toho veľa zmení. Čo vás čaká a čo vás neminie?

Prvý rok býva nepokojný. Často až búrlivý. A aj rozporuplný. Je plný dúfania aj pádov, nádejných vyhliadok aj skepsy, veľkých utopických plánov i rozčarovania. Najskôr sa vznášame v oblakoch, potom z nich spadneme, a tak sa snažíme dostať sa naspäť hore. Výsledkom je stav, v ktorom sa zmietame niekde medzi nádejou, že to bude fungovať, a sklamaním, že to nepôjde. Partnerské vzťahy nie sú statické. Sú dynamické, neustále sa menia a vyvíjajú sa. Aj určitá strnulosť vo vzťahu je v skutočnosti vývojom, pretože je potrebné sa rozhodnúť, čo urobíme ďalej. Žiadny vzťah nestojí na mieste, hoci to tak niekedy vyzerá. Menia sa postoje partnerov voči sebe aj ich emócie. Niektoré zmeny prichádzajú zákonite a čakajú väčšinu vzťahov. Iné vytvárame my sami. Počas prvého roka sa takých zmien odohrá niekoľko.

Pozor, začíname!

Začiatku sú ťažké a to platí aj vo vzťahoch. Nesú sa v znamení pochýb, či o nás ten druhý naozaj stojí, či si dobre vysvetľujeme signály, ktoré k nám vysiela, či náš záujem opätuje alebo či to je len taktika, ako sa dostať k sexu. Na druhej strane však existujú aj páry, ktoré svorne tvrdia: „Pozreli sme sa na seba a obaja sme vedeli, že sme pre seba tí praví.“ Je však potrebné povedať, že také slová hovoria najmä zamilovaní. Ak nejaká dvojica takto hovorí aj po niekoľkých rokoch vzťahu, dá sa o nej povedať, že patrí medzi výnimky. Počas prvých dní sa noví partneri aj vzájomne oťukávajú a predovšetkým sa snažia neurobiť chybu, ktorá by mohla dobre začatý vzťah zničiť skôr, ako sa vôbec začne.

Vzlietnuť do oblakov

 Zamilovanosť býva teda krátkodobá, ale o to intenzívnejšia. Keď dvojica prekoná nesmelé rozpaky prvých niekoľkých dní, celou silou zaútočí zamilovanosť. To sú tie povestné oblaky, v ktorých sa prvých pár týždňov vznášame a keď máme pocit, že „niečo také“ zažívame prvýkrát a naposledy. Všetky predchádzajúce lásky pri týchto pocitoch blednú. Už si nepamätáme, že sme to isté zažívali aj s minulými partnermi. A keď nám to niekto pripomenie v snahe dostať nás späť na zem (napríklad naši najbližší priatelia), hneváme sa. Eufóriu sprevádza podlamovanie kolien a búšenie srdca vždy, keď sa ocitnú v prítomnosti toho, do koho sú zamilovaní, a často aj vtedy, keď si na neho len spomenú. Ten druhý im pripadá dokonalý, taký, na akého čakali celý život, odmietajú si odložiť ružové okuliare a koniec koncov, prečo by to robili? Veď svet je taký krásny. Samozrejme sa všemožne snažia tomu druhému zapáčiť a dokonca sa púšťajú do aktivít, ktoré dovtedy vôbec nevyhľadávali. A tak je to jednoducho zakaždým.

Keď sa mozog „zblázni“

Čo sa vlastne odohráva v človeku počas zamilovanosti? Odborníci na to majú vysvetlenie. Keď prvý raz niekoho vidíme, ľudské oko prenesie jeho obraz do mozgu, ktorý vyhodnotí, či sa tento človek hodí práve k nám. Ak sa to stane, je to pre nás osoba vhodná na zoznámenie a to spúšťa ďalšie reakcie v ľudskom tele. Vzruchy prenesú pokyn do nadobličiek, aby začali produkovať hormón adrenalín. Uvoľňuje sa aj fenylethylamín. Ten podľa odborníkov vyvoláva eufóriu podobne ako droga amfetamín. Ďalšími uvoľňovanými látkami sú dopamín, ktorý zlepšuje náladu, a noradrenalín, ktorý sa podieľa na prenose vzruchov do mozgu. Na tvári zamilovaného človeka sa môžu objaviť malé červené alebo ružovkasté škvrnky, čo je zasa spôsobené prekrvením ciev.

Zamilovaný človek začína byť postupne závislý od fenylethylamínu. Keď nedostane svoju dávku, tak neje, nespí a nepracuje. Fenylethylamín sa vraj vylučuje vždy, keď sme v prítomnosti milovanej osoby. Vylučovanie fenylethylamínu sa neskôr znižuje a nahrádza ho iný hormón – endorfín. Vášnivé napätie, ktoré sprevádza zamilovanosť, tak vyprcháva. Ak nie sú ľudia pripravení na fakt, že ich „láska“, presnejšie povedané zamilovanosť (niekedy sa jej hovorí vášeň), pomaly vyprchá a nastane upokojenie, príde rozchod. Významný hormón v procese lásky je oxytocín, ktorému sa hovorí aj „hormón lásky“. Má významnú rolu nielen v partnerskej láske, ale aj v láske materskej a pravdepodobne aj v ďalších typoch lásky.