Stres je dnes nechcenou, no nanešťastie častou, ba až bežnou súčasťou našich dní. Ako proti nemu bojovať? Je vôbec možné sa ho aspoň na chvíľu zbaviť? Potešujúcou správou je, že odborníci prišli s riešením a popisujú najúčinnejšiu prvú pomoc pri stresových situáciách. O čo vlastne ide?

Stres znamená opotrebovanie organizmu a podľa posledných poznatkov zodpovedá za 80% chorôb. Telo považuje stres za stav núdze, za ohrozenie. Každý pritom so stresom vysporiadúva inak. Niekomu k uvoľneniu a eliminácii stresu pomôže hudba, cvičenia, iným zasa pohár dobrého vína či zmysluplný rozhovor. Hoci je to u každého individuálneho, podľa najvnovších zistení predsa len existuje niečo, čo pomôže každému. Ba čo viac, tento trik dokáže znížiť hladinu stresových hormónov už za 20 minút. Už len pre to stojí za vyskúšanie, však?

Prvá pomoc pri strese

Podľa nedávnej štúdie sa vedcom z USA pod vedením profesorkou MaryCarol R. Hunter podarilo popísať trik, ktorý pri strese výrazne prospieva. Možno ho nazvať aj prvou pomocou pri strese, pretože funguje doslova expresne, a to už do 20 minút. O čo teda vlastne ide?

Odpoveď vedcov môže byť pre mnohých prekvapujúca. Aj keď by ste možno čakali, že pôjde o niečo nezvyčajné, paradoxne, ide o úplne jednoduchú vec. Čo teda môže takmer ihneď eliminovať stres? Nuž, odpoveď je príroda! Podľa vedcov totiž už 20-minútová prechádzka v prírode je ideálnym spôsobom, ako sa v krátkom čase zbaviť stresu. Približne po takom čase klesá hladina tzv. stresového homónu - kortizolu takmer o polovicu. To vedie organizmus k okamžitému upokojeniu a uvoľneniu.