Všimli ste si? Za posledných pár rokov nášho života skoro vymizli: dlhé nudné jazdy vlakom, nudné nedeľné popoludnia, nudné dni cez letné prázdniny. „No vďaka bohu,“ hovoríte si. Ale čo ak to vôbec nie je dôvod na radosť?

Nuda v posledných rokoch vymizla zo života detí aj dospelých, všimol si pred nedávnom Peter Toohey, profesor z univerzity v Calgary, ktorý o tejto téme napísal aj knihu Boredom: A lively history. Nehovorí však o nude ako o váľaní sa pri televízii alebo o konzumovaní pasívnej zábavy, ale skôr o čím ďalej, tým viac vzácnejších chvíľach, kedy nemáme nič v pláne a môžeme sa venovať „aktívnemu“ ničnerobeniu: sadnúť si na balkón a počúvať vtáky, ležať na tráve a sledovať život chrobákov, hrať sa, piť čaj a... nič, jednoducho len piť čaj. Ak sa dnes v našich bohatých programoch nejaké takéto chvíle vôbec majú šancu objaviť, okamžite ich zabíjame. Buď ďalšími plánmi alebo tým, že siahneme za chytrým telefónom. Bez toho, aby sme to tušili, dobrovoľne sa tak pripravujeme nielen o odpočinok, ale celkovo o lepší život.

Zlá nuda, dobrá nuda

Rovnako ako existuje dobrý a zlý stres, dá sa podľa psychologičky Zdeňky Židkovej rozlíšiť dobré a zlé ničnerobenie, eunuda a disnuda. „Dobrá nuda má ochrannú funkciu rovnako ako spánok. Ale musí ísť o cielenú, naučenú nudu, kedy si užívate, že nepodávate žiadny výkon. Môžete povedať „nudím sa“ a bude to znamenať, že nič nerobíte, pretože sa vám nechce,“ opisuje. Naopak, zlá nuda je taká, kedy zo svojej činnosti uspokojenie necítite. Takto sa „zle“ nudiť môžete pri čítaní knihy, pri rozhovore s priateľmi, ale, paradoxne, aj pri ničnerobení. V takej chvíli zvyčajne pociťujete zlosť sami na seba, že si neužívate.

Naučiť sa správne a bez výčitiek nudiť sa, je zložitý proces hlavne preto, že najmä v posledných rokoch sa nám vštepuje morálka výkonu a pocit povinnosti. Vyskúšajte dnes niekomu povedať, že vo voľnom čase nič nerobíte. Budete prinajmenšom čudní. Ako to, že nič? Nepíšeš blog? Nechodíš na jogu? Neučíš sa cudzí jazyk? Nemáte doma žiadne zviera? Mať voľný čas, ktorý trávite len sami so sebou, sa dnes veľmi nenosí.