S fajčením je najlepšie prestať úplne alebo vôbec nezačať. Ak sa však z akéhokoľvek dôvodu rozhodnete pokračovať, je oveľa lepšie poobzerať sa po vedecky podložených alternatívach, ktoré sú podstatne menej škodlivé. Pre dospelého fajčiara i jeho okolie.

Nie je to len psychologický efekt

Hovoríme o bezdymových tabakových výrobkoch. Keďže aj tie obsahujú nikotín, nejde prioritne o spôsob, ako si odvyknúť od fajčenia. Ide však rozhodne o veľa. O zdravie. Mnoho dospelých fajčiarov i nefajčiarov vám povie, že sú radi za bezdymové alternatívy, pretože im nezapácha oblečenie, interiér a nemusia dýchať škodlivý cigaretový dym. 

Podstata týchto zariadení však spočíva v prvom rade vo vplyve na zdravie. Neprodukujú dym plný škodlivín ani nie sú zdrojom pasívneho fajčenia, ktoré ohrozuje zdravie nefajčiarov. Majú teda reálny dopad na život.

Výsledok spolupráce s viac ako 400 vedcami

Bezdymový výrobok na zahrievanie tabaku vyvinula spoločnosť Philip Morris International (PMI). Presne tá, ktorá patrí medzi najväčších producentov cigariet. Do súvisiaceho výskumu investovala viac ako 6 miliárd amerických dolárov. Podieľalo sa na ňom viac ako 400 vedeckých kapacít z celého sveta z oblastí ako farmácia, toxikológia či materiálové technológie. Philip Morris dokonca vytvoril vo švajčiarskom Neuchateli špeciálne výskumné centrum Cube, zamerané na zdokonaľovanie novej generácie bezdymových výrobkov.

IQOS bol uvedený na trh až po viac ako 20 rokoch výskumu a testovania. Súčasťou vývoja boli i nezávislé štúdie, ktorými PMI nechala preskúmať a potvrdiť, že IQOS je lepšou voľbou a je potenciálne menej škodlivý ako bežné cigarety. Doteraz bolo publikovaných celkovo 24 štúdií od popredných organizácií. Štúdia z júna 2018 napríklad potvrdila, že IQOS má významný vplyv na všetky testované parametre klinického rizika. V skupine, ktorá prešla na IQOS, boli parametre na výrazne lepších hodnotách ako v skupine, ktorá ostala pri bežných cigaretách. Ako je to možné?