Dokáže vás zviazať k absolútnej nehybnosti, zničí vám vzťahy s okolím aj kariéru, a navyše vám zaistí závislosť od alkoholu alebo liekov na upokojenie. To všetko dokáže úzkosť, keď má možnosť narásť do obrích rozmerov. Našťastie sa vážne úzkosti dajú liečiť, aj keď liečba môže trvať dlhšie a nestačí len požívať tabletky.

Blúdny kruh

„Bežnú“ úzkosť, rovnako ako strach z času na čas zažívajú úplne všetci bez toho, aby potrebovali odbornú pomoc, práve naopak, ide o prejav zdravej psychiky. Lenže z „bežného strachu“ alebo úzkosti sa môže vyvinúť niečo, čo nás ochromí a premení na uzlíček nervov. „Pokiaľ intenzita strachu dosiahne takú mieru, že negatívne zasahuje do života človeka a obmedzuje ho vo vykonávaní bežných každodenných činností, ide o patologický strach. Ten rovnako ako panická úzkosť alebo generalizovaná úzkostná porucha patrí do rúk odborníka. Opakované úzkosti dostávajú človeka do bludného kruhu, ktorý zásadne ovplyvňuje kvalitu života. Na začiatku je konkrétna úzkosť vedúca k neistote, ktorá má za následok zmenu správania. Niektorí ľudia sa správajú submisívne a iní, naopak, agresívne, ale v oboch prípadoch ich správanie často nevedie k cieľu. A ako zažívajú ďalšie zlyhanie, utvrdzujú sa vo svojich obavách a neistotách a ich úzkosti sa zvyšujú,“ vysvetľuje psychologička Laura Janáčková.

Za čo všetko môžu úzkosti

K úzkostiam sa potom pridávajú fyzické problémy ako poruchy spánku, najčastejšie v podobe problémov so zaspávaním a predčasného prebudenia, to ide potom ruka v ruka so stavmi únavy a vyčerpaním. Úzkostní ľudia majú zníženú nielen pracovnú výkonnosť, majú tiež problémy sústrediť sa a tým si opäť potvrdzujú, že vo svojej profesii nie sú výkonní a schopní. Ich miera úzkosti tak opäť rastie. Navyše sa objavujú ďalšie somatické problémy, napr. bolesti hlavy, chrbta alebo brucha. U úzkostných ľudí tiež často kolíše krvný tlak, viac sa potia, majú problémy s dýchaním a pocit, že sa nemôžu nadýchnuť, pretože niečo zviera ich hrdlo.

Neobvyklé nie sú ani tráviace ťažkosti ako hnačka, vracanie a podobne. A práve tieto fyzické problémy často donútia človeka, že vyhľadá lekársku pomoc. Navzdory tomu, že sa cíti fyzicky zle, „objektívne“ je zdravý, pretože lekárske vyšetrenia neukážu nič konkrétne. Maximálne sa dozvie, že jeho problémy sú od nervov a on by si mal trochu odpočinúť. Zatiaľ čo okolie, vrátane lekárov, v úzkostnom človeku väčšinou vidí hypochondra, on začína okrem svojich úzkostí zápasiť s obavami o vlastné zdravie. Nehovoriac o tom, že úzkosti sa negatívne podpisujú na kvalite sexuálneho života. Aj to najmenšie sexuálne zlyhanie človeku trpiacemu úzkosťami znovu len potvrdí, že je k ničomu.

Úzkosť u žien a mužov

Úzkosti si mnoho ľudí spája predovšetkým so ženami. To je ale veľký omyl. „Ženy sú len lepšie komunikačne vybavené než muži a dokážu o svojich emóciách, vrátane úzkosti, viac a ľahšie hovoriť. Vo svojej ordinácii však stretávam úzkostné ženy aj mužov, líšia sa len v obsahu svojich úzkostí,“ vysvetľuje odborníčka. Typickou ženskou úzkosťou sú podľa nej obavy o to, či žena zvládne všetky svoje roly. Ženy sa boja toho, či sú dostatočne atraktívne, či budú plodné, zvládnu byť manželkami, matkami aj milenkami. Ďalšie ich úzkosti pramenia z obáv o rodinu, deti a partnera. U mužov sa úzkosti týkajú ich výkonnosti, a to ako v oblasti sexu, tak práce, športu a spoločenského života. Obom pohlaviam sú potom spoločné úzkosti spojené so zdravím a obavami oň, či už priamo o svoje zdravie, alebo o zdravie svojich blízkych.