Viete, kedy bol váš partner naposledy na preventívnej prehliadke u lekára? Vo väčšine prípadov to nevie ani on sám, pretože muži, hoci sa nazývajú pánmi ľudstva a superhrdinami, keď pred nimi vyslovíte nahlas slovo lekár, väčšinou sa tvária, že nepočujú…Čo všetko potrebuje žena vedieť, aby muž po jej boku bol stále fit?

Dávno známy je fakt, že muži, ktorí žijú vo zväzku so ženou, sú preukázateľne zdravší a žijú dlhšie ako muži slobodní a osamotení. Bude to asi preto, že sa ich partnerky starajú o to, aby brali lieky, aby jedli zdravo, nefajčili a aspoň občas chodili k lekárovi. A bolo preukázané aj to, že sú to práve ženy, od ktorých muži získavajú informácie o zdraví. Takže nie div, že keď je mužovi zle, zavolá radšej svojej žene ako na pohotovosť. Kde však pramení všeobecná obava mužov z lekárov a chorôb? „Spoločnosť stále vychováva mužov ako superhrdinov, ktorí neplačú a nič ich netrápi, všetko hravo zvládajú a nepotrebujú nikdy od nikoho pomoc. Keď potom majú zdravotné problémy, nechcú si ich priznať, pretože nechcú ukázať svoje slabé miesto, nechcú byť ‚porazení‘,“ hovorí psychologička Adriana Kulhánková. Niektorí majú aj obavy zo zlej starostlivosti, sú ‚poučení‘ nepríjemnými príbehmi z oblasti zdravotníctva z novín či televízie, čo je pre nich zasa dôvod, prečo sa zdravotníckym zariadeniam vyhýbať,“ dopĺňa odborníčka.

Strach má veľké oči

Samozrejme, existujú aj zodpovední muži, ktorí sa o svoje zdravie starajú a návšteva lekára im nerobí žiadne problémy. Zaujímavé je však zistenie odbornej štúdie, ktorá ukázala, že práve muži, ktorí sa považujú za skutočných chlapov, „borcov“ a lámačov ženských sŕdc, majú až o 50 % väčšie obavy z návštevy lekára ako „obyčajný“ muž. Podľa psychológov totiž neznášajú, keď sa ich niekto dotýka, skúma ich a študuje. Za nepríjemné považujú aj otázky lekára ohľadne vlastného tela, ale i rôzne odporúčania a rady, hoci sa týkajú len stravovania alebo cvičenia. Títo muži ich berú ako príkazy a poučovanie, ktoré ich niekedy dokonca uráža. Navyše, mnoho mužov sa bojí výsledkov vyšetrení, a to až tak, že keď už sa odhodlajú ísť k lekárovi, často si po výsledky vyšetrenia zo strachu z choroby vôbec neprídu. Automaticky totiž počítajú s tým, že keď ide človek k lekárovi, určite s ním nebude niečo v poriadku. Pritom kľúčom k plnohodnotnému, dlhému životu v zdraví je podľa špecialistov práve preventívna lekárska starostlivosť, ktorá môže odhaliť prípadnú chorobu ešte v ranom štádiu. U mnohých mužov je tak podľa odborníkov kľúčom ku zdraviu predovšetkým starostlivosť vlastnej ženy. O čom by teda mala vedieť každá, ktorá má doma partnera či príbuzného zanedbávajúceho vlastný organizmus? Aké ťažkosti postihujú mužov najčastejšie a ako sa im vyhnúť?

30+

Fyzické starnutie sa týka oboch pohlaví. Lenže nie sú to len prvé sivé vlasy a vrásky, ktoré nás postihujú už okolo 30 rokov. Problémom môže byť aj nedostatok energie i rekonvalescencia po úraze. V prípade pasívneho spôsobu života sa pomaly, ale isto znižuje množstvo svalovej hmoty aj maximálna srdcová aktivita. Dobrá správa je, že pravidelný pohyb a zdravá strava môže tento proces výrazne spomaliť. A čo ešte treba mať pod dohľadom?

Rodinná anamnéza: Možno má váš partner pocit, že choroby srdca sa ho v takom mladom veku netýkajú, ale ak jeho otec, matka alebo strýc mali infarkt, ešte kým dosiahli 60 rokov veku, hrozí mu podobné riziko. Kardiovaskulárne choroby vrátane infarktu a srdcovej príhody sa týkajú viac ako polovice všetkých prípadov úmrtia mužov, takže nie je nikdy príliš skoro zistiť si a byť pripravený na potenciálne nebezpečenstvo. „Ošetrujúci lekár vášho muža by mal byť oboznámený aj s tým, či niekto v jeho rodine má či mal cukrovku, vysoký cholesterol alebo rakovinu. Ak áno, sú namieste príslušné testy, ešte kým bude mať 40 rokov,“ upozorňuje praktická lekárka Dita Kelnerová.

Pohlavné orgány: Riziko vzniku nádoru semenníkov je najvyššie u mladých mužov medzi 18 a 40 rokmi. Takže rovnako ako u žien kontrola prsníkov by u mužov malo byť samozrejmosťou samovyšetrenie semenníkov. Každý tvrdý hrboľ či hrčka, zmena veľkosti, tvaru či konzistencie môže byť znakom problému. Dobrá správa je, že ak sa odhalí včas, v 95 % je rakovina semenníkov liečiteľná.

Očkovanie: Ak váš muž ešte nemal ovčie kiahne a nebol očkovaný, je načase. Ako rodič s touto chorobou pravdepodobne u dieťaťa príde do styku. Pritom kiahne môžu viesť k vzniku ďalších komplikácií, ako je napríklad zápal pľúc. Nutné je aj preočkovanie proti tetanu (každých 10 rokov), ďalšie vakcinácie sa odporúčajú v prípade častého cestovania.

Fyzická kondícia: Budovanie kariéry v tomto období zrejme zaberá všetok jeho čas. Lenže aktívny život znamená pevnejšie zdravie, viac energie a sily do ďalších profesijných záležitostí, rovnako ako pre rodinu. Prírastok na váhe, ktorý sa mužov okolo 30 rokov týka v značnej miere pre sedavé zamestnanie a zlú životosprávu, zvyšuje pravdepodobnosť ďalšieho ochorenia. Hodina pohybu aspoň dvakrát týždenne v prospech vlastného zdravia by mala byť samozrejmosťou.

40+

V tomto veku už starnutie nemilosrdne útočí, rovnako ako mnohé zdravotné problémy, najmä ak bola zanedbaná preventívna starostlivosť. Po 40. roku prichádza evidentný nárast hmotnosti, vyšší krvný tlak, cukrovka a fyzické ťažkosti, ako je napríklad bolesť chrbta. Na druhej strane je to ideálne obdobie, kedy posilniť svoje zdravie. Správna starostlivosť a zdravý životný štýl uberú na vzhľade aj desať rokov.