Koľko príkazov, prosieb, žiadostí a rozkazov si asi vypočuje žena v zrelom veku za celý život? Takáto žena je neustále v jednom kolotoči. V práci, doma, u rodičov. A stále pod tlakom. Zlisovaná ako v sendviči. Ak je to aj váš prípad, hrozí vám nebezpečenstvo. My vám však poradíme, ako sa z toho dostať.

Zrelá žena je zrelá na infarkt

Typickou predstaviteľkou sendvičovej generácie je podľa sociológov žena staršia ako 45 rokov, najčastejšie ide o ženu po päťdesiatke. Pracuje na plný úväzok, vychováva dospievajúce deti, robí väčšinou aj kompletný servis manželovi, a k tomu všetkému pomáha rodičom alebo svokrovcom: nakupuje im, vyvára, behá po lieky, vybavuje vyšetrenia, sprevádza k lekárovi, prípadne ich aj opatruje, ak to potrebujú. Zvýšený tlak na ženy strednej generácie, „sendvičový efekt“, vzniká aj preto, že deti sa rodia rodičom vo vyššom veku a ženy donedávna  odchádzali do dôchodku skôr ako dnes.

Sociológovia o tomto fenoméne už dlhšie hovoria a upozorňujú na problémy, ktoré prináša. Žiaľ, riešenia a pomoc zatiaľ neprichádzajú. Nie sú dostupné ani také sociálne služby, ktoré by si mohli bežné rodiny dovoliť. A tak to oddrú samy. Sendvičové ženy však majú aj iný problém. Sú častými návštevníčkami praktických lekárov, gynekológov, endokrinológov, psychiatrov.

Typický zdravotný problém, ktorý u nich diagnostikujú, sú cysty na vaječníkoch, myómy v maternici, znížená funkcia štítnej žľazy, znížený sérotonín, nadváha a vážne problémy so srdcom. To všetko preto, lebo takýto životný štýl ich vedie k fajčeniu, alkoholu a prejedaniu sa. „Stres, obezita a fajčenie – toto je doslova vražedná trojkombinácia pre naše srdcia, ženy v počte infarktov už dávno dobehli mužov,“ varuje Pavla Nôtová, klinická psychologička.

Totálne vybité baterky

Syndróm vyhorenia, ktorý sa doteraz týkal najmä ľudí v pomáhajúcich profesiách, teda zdravotníkov, lekárov, učiteľov, sociálnych pracovníkov, tzv. burn out, sadne dnes ako vyšitý práve na generáciu „sendvičiek“. „Permanentný stres oslabuje imunitný systém, organizmus sa nevie brániť bežným infekciám, ako sú napríklad opakované herpesy, neustále virózy, vyvoláva bolesti hlavy, chrbtice, ale riskujeme aj závažné ochorenia, ako je rakovina,“ varuje psychológ Karol Kováč, vedúci Inštitútu stresu.

Klinická psychologička, odborníčka na syndróm vyhorenia, tiež upozorňuje, že lieky na upokojenie či bolesti síce pomôžu ale len dočasne. To podstatné si musia ženy vyriešiť inak.

Mnoho žien sa totiž aj dobrovoľne ničí, obetuje, naloží si na plecia väčšie bremeno ako sú schopné uniesť. Treba si vypočuť, čo nám vnútorný hlas hovorí. Ak sú to neustále príkazy typu Buď silná, Buď dokonalá! Vydrž! Zaber!, potom je veľmi pravdepodobné, že žijete v chronickom strese, ktorý vás skôr či neskôr zomelie.

Vezmite si preto pero a papier a uprostred nakreslite seba ako kruh. Okolo neho rozmiestnite príjemné a nepríjemné veci, môže to byť napríklad hudba, obľúbený seriál, kniha, káva s priateľkou, arogantná šéfka atď. Napíšte si tam všetko, na čo si len spomeniete. A možno konečne uvidíte čierne na bielom, kto vám berie energiu a čo vám ju dodáva. Následne konajte a skúste zlodejov energie a jej nabíjačov uviesť do rovnováhy.