Ste práve v predvianočnom ošiali a tešíte sa, ako svojich blížnych pod jedličkou príjemne prekvapíte. Pre pokoj svoj aj ich sa však všetkých divokých prekvapení radšej vyvarujte. Neuveďte svojimi darmi nikoho z tých, ktorých máte radi, do situácie, keď sa bude dotyčný chcieť radšej vypariť. Dôvod je jednoduchý.

Odpor k prekvapeniu

„Odpor k prekvapeniu som získala už v útlom detstve. Pravdepodobne sa tak stalo v momente, kedy mi chlapček v záhrade v škôlke vložil s výkrikom „prekvapenie!“ do dlane pavúka (arachnofóbiou trpím dodnes). Prekvapenie som neocenila ani neskôr, keď sme náhle písali nečakanú písomku, keď ma niekto prekvapil tým, že neprišiel na rande, keď film, na ktorý som sa tešila, prekvapivo nestál za nič,“ vraví 34-ročná Iveta zo Zvolena.

A to, že prekvapenie vníma väčšina ľudí ako šok, to jej dajú za pravdu aj odborníci. Nie vždy sa totiž podarí prekvapiť druhého človeka pozitívne a to preto, že vlastne poriadne nevieme, čo by skutočne chcel, čo by ho naozaj potešilo. Celé prekvapenie tak stojí len na základe domnienok, alebo dokonca nášho pohľadu na šťastie.

Ako zistiť prianie toho druhého

„Roky túžim po jednom zvláštnom zážitku – chcela by som šoférovať bager. Môcť si tak s tým monštrom porýpať v zemi! Opakovane to pred svojimi blízkymi hovorím, lenže to berú ako moju viac či menej rozkošnú excentrickosť. Že by niekomu z nich napadlo obrátiť sa na zážitkovú agentúru, o tom nemôže byť ani reči,“ zúfa Iveta.