Niektorí ľudia opisujú svoje adrenalínové zážitky ako jedny z najlepších akcií v živote. Operujú podľa hesla „Ak sa bojíš, choď do toho!" Niektorí z nás dlhodobo v strachu žijú aj s následkami. Aká je anatómia strachu? Ako dokáže jeho prekonanie zmeniť náš život a ako to dokázať?

Anatómia strachu

Strach je v podstate prirodzená emócia, ktorá je potrebná a užitočná. Keď sa k nám priblíži divé zviera, mozog vyšle signál, aby sme sa pripravili na bitku alebo útek s jediným cieľom, a to ochrániť nás od ublíženia. Napríklad strach z výšok nám bráni vyšliapať na komín a skackať tam na jednej nohe, lebo by sme pritom ľahko mohli spadnúť a zabiť sa.

Ale potom je tu aj strach, ktorý vyplýva z nášho civilizovaného života a ktorý užitočný nie je. „Napríklad môj tatko sa ustavične strachuje, že niekoho z nás zrazí auto, že nám odfúkne strechu, že nás vykradnú, že sa nám zrúti dom a tak ďalej,” vyratúva Rasťo, ktorý si myslí, že takto podliehať strachu a doslova sa v ňom vyžívať je vrcholne nezdravé. V dnešných časoch sa ľudia často boja budúcnosti. Zdráhajú sa ukončiť životnú situáciu, ktorá im nevyhovuje (napr. nefungujúce manželstvo alebo práca, ktorú neznášajú), pretože sa boja zmeny a straty pohodlia.

Začína to v detstve

Prečo sa však niektorí ľudia vrhnú na párty do spoločnosti nových ľudí aj úplne sami, a bavia sa s každým? Jeden z dôvodov je naše vedenie od detstva. Nechoď tam, spadneš, nerob to, budeš plakať. Rodičia nás od malička upozorňovali na nebezpečenstvá a učili nás vykorčuľovať z potenciálnych hrozieb. Ako dospelí máme už každý vytvorenú osobnú komfortnú zónu, v ktorej sa „pečú“ naše ďalšie rozhodnutia o tom, aké zoberieme na seba riziko.

Túto zónu musíme expandovať sami. I keď komfort môže byť miestom zdanlivej istoty, hovorí sa, že v ňom nič nerastie. Rozhodnutie prekročiť hranicu poznaného a riskovať nekomfort, nás môže posunúť na miesta, kde sa môžu diať veľké veci. Ľudia sa boja. Štúdie však dokázali, že len desať percent našich strachov sa plní. Je to o postoji, ktorý ovplyvní, ako sa naša realita vyvinie. Vždy sa budú diať nepríjemné veci, s tými si neporadíme, ale dokážeme sa obrniť tým, že o nich rozmýšľame ako o skúsenostiach, akoby o leveloch, ktoré preskáčeme, aby sme sa dostali na ďalšie.

Strach neexistuje