Neviete? Pýtajte sa!

Vyjadriť lásku býva najľahšie na začiatku partnerského vzťahu. Prekvapenia, čarovné slovíčka, dotyky, bozky, kvetinky, darčeky, romantické výlety a neustále štebotanie do uška: „Milujem ťa, milujem ťa…“ Po rokoch spoločného života to však býva stále náročnejšie a intenzita presvedčovania o tom, nakoľko svojho partnera ešte milujete, postupne klesá. Na rad prichádzajú prvé obavy: Miluje ma, keď mi to nehovorí? Má ma rada? Je milovať skutočne viac, než mať rád?  „Kým pre ženu môžu byť zásadnou potrebou slová „milujem ťa“, pre jej partnera môže byť najsilnejším prejavom lásky zážitok spoločného milovania, pri ktorom slová nepotrebuje. Ak neprijmú túto rozdielnosť v očakávaniach, stále budú narážať na vzájomné nepochopenie, ktoré môže vyvrcholiť partnerskou krízou,“ dodáva Petra Meisnerová. Ako to konkrétne urobiť? Nebudeme si nič nahovárať, nemôžete očakávať, že sa partnerove potreby zmenia k vášmu obrazu a obrátene – to sa nikdy nestane. Radšej sa s tým zmierte a zľavte z niektorých svojich požiadaviek. To najdôležitejšie však je, že o tom všetkom budete spoločne hovoriť a že si svoje očakávania budete oznamovať. 

Veríte na „milujem ťa“?

Nie je to príliš povzbudivé, ale podľa psychológa Pavla Rataja neexistuje žiadny konkrétny prejav lásky, ktorý vám v partnerskom vzťahu dá pocit úplnej istoty. „Partnerstvo a láska samotná nie sú a nemôžu byť absolútnou samozrejmosťou a istotou, pretože zo vzťahu by sa tak stratilo potrebné napätie, a tým aj žiaduca príťažlivosť. Vždy je v ňom kúsok rizika a pravdepodobnej neistoty. Pocit istoty vzrastá skôr „prejdenou cestou a vykonaným dielom“, teda opakovanými, priebežnými činmi a slovami,“ tvrdí odborník.

A teraz si to zrovnajte: znamená to, že keď jeden z vás hovorí milujem ťa, môže sa stať, že to tak nemyslí? Že je to len komunikačná fráza namiesto hlbokého vyjadrenia citov? „Pochybnosti by som chápal pri vznikajúcich vzťahoch, kde partneri nie sú dosť čitateľní, istí si svojou pozíciou a tým, či to s nimi ten druhý skutočne myslí vážne, alebo vo vzťahoch nefunkčných, podvedených či frustrovaných. Ale v kvalitnom dlhodobom a stabilnom partnerstve nie je dôvod také slová spochybňovať alebo im neveriť. Takáto pochybnosť svedčí skôr o našej nedôvere alebo predchádzajúcom sklamaní, kedy láskyplné slová nekorešpondovali s láskyplným správaním,“ vysvetľuje Pavel Rataj. Nedôvera k prejavom lásky partnera môže, podľa neho, skrývať aj negatívny vzťah k vlastnej osobe. Kto nemá dostatočne rád sám seba, bude z toho pravdepodobne upodozrievať aj svojho partnera.  A tak naňho začne mať deštruktívne požiadavky a začne ho zbytočne obviňovať.

Pravdou je, že niektorí ľudia s milými slovami rozhodne nešetria, ale ich správanie o láske absolútne nič nevypovedá. Potom sú aj takí, ktorým stačí počuť „milujem ťa“ a partnerovi odpustia akýkoľvek prehrešok. Zrátané pod čiarou: s vyjadrovaním lásky to nie je jednoduché a všetci celý život tak trochu hľadáme tú správnu cestu. Má ma rád? Má ma rada? Jedna moja kamarátka tvrdí, že maličká neistota je vlastne celkom príjemná. Núti človeka neustále sa snažiť a zároveň mu dovoľuje snívať. Pretože keď budete mať vo všetkom jasno, prestane vás to baviť. A tak na prejavy lásky choďte zľahka a skúšajte ich spontánne, radostne a so záujmom. Možno je to presne to, čo chcú muži i ženy.

Foto: Shutterstock