V spoločnosti existuje množstvo nepísaných pravidiel o tom, čo by sme mali a nemali robiť, aby sme boli v manželstve šťastní. A to je jedným z dôvodov, prečo sme si vytvorili veľa mýtov, ktoré skutočne narúšajú vyvážené vzťahy. Psychológovia preto približujú a vysvetľujú najčastejšie z nich, ktoré narúšajú manželský život a sú zodpovedné za vznik kríz. Týmto by ste odteraz už nemali veriť a uvidíte, že získate nový a čerstvý pohľad na rodinný, ale aj manželský život.

Ktorým mýtom o manželskom živote ešte stále veríme? Profesionálni teraputi John M. Gottman a Larry Shushansky sa sa na to pozreli z rôznych uhlov pohľadov a veríme, že ich názory pre vás budú užitočné. Ak teda nechcete svoje manželstvo nechať “skĺznuť” do krízy, týmto mýtom by ste mali prestať ihneď veriť.

Váš manžel by mal byť vašim najlepším priateľom

Niektoré výskumy ukazujú, že blízke partnerské vzťahy nás ovplyvňujú natoľko, že ostatné priateľské vzťahy s kamarátmi, či blízkymi prestávame utužovať. Máme totiž pocit, že v partnerovi máme všetko a aj toho najlepšieho priateľa. Nemusí to však byť pravidlom. Psychológovia tvrdia, že neexistuje žiadna záruka, že váš životný partner by mal byť vašim najlepším priateľom alebo osobou, ktorá doslova vie o všetkom, čo sa s vami deje. Je v poriadku mať namiesto manžela nejaký priestor na klebety so svojimi priateľkami z detstva. Nerobte teda zo svojho manžela “nasilu” svojho najlepšieho priateľa. Obaja potrebujete svoj osobný priestor. Mali by ste mať vzťah, po ktorom obaja túžite a ktorému veríte, že je zdravý.

Ak na vzťahu musíte pracovať, znamená to, že nie ste so správnou osobou

Ak vaše manželstvo nie je rozprávkové, je to úplne normálne. Manželský vzťah je dlhá cesta a ak je pár spolu dlho a stále šťastný, znamená to, že do vzťahu obaja vkladajú poriadny kus práce a na vzťahu neustále pracujú. V každom manželstve sú problémy, ale uvedomenie si ich a snaha ich vyriešiť pomáha partnerom dostať sa na úplne novú úroveň. Ak totiž budete svoje myšlienky držať v sebe, nečudujte sa, že vám váš partner nerozumie. Mali by ste teda komunikovať o spoločných, ale aj osobných problémoch, hľadať riešenia a hlavne sa navzájom podporovať.

Manželstvo je váš životný cieľ

Vzťahy vám nemôžu pomôcť nájsť samého seba alebo byť sami sebou. Ak máte depresiu, musíte zistiť podstatu problému a pamätať na to, že manželstvo to nedokáže vyriešiť. Môžete však rozvíjať zdravé komunikačné schopnosti. Plus by ste mali vedieť, že neexistuje nič také ako dokonalé manželstvo.