Pri vstupe do manželstva, zrejme nikto neuvažuje nad tým, že aj tak sa jedného dňa rozvedie. Žiaľ, aj to sa stáva. Čo za to však môže? Odborníci popísali desať najčastejších príčin, kvôli ktorej sa väčšina párov rozvádza.

Aké dôvody stoja za rozhodnutím, že dvaja ľudia sa rozhodnú svoje spolužitie ukončiť? Nad touto otázkou sa zamýšľali aj anglickí rozvodoví právnici Slater a Gordon, ktorý na základe toho uskutočnili výskum, na ktorom sa zúčastnilo až 2000 manželských párov. Vďaka tejto analýze sa im podarilo odhaliť, čo zapríčiňuje rozvod partnerov najčastejšie. Aké boli výsledky?

Finančná situácia

Financie sú pre spokojný rodinný život potrebné, to je fakt. Mnoho párov zažíva nezhody a nespokojnosť aj v tejto oblasti, čoho dôsledkom je aj prvé miesto v rozvodovosti. Kvôli financiám sa totiž rozvádza až 22 percent párov a ukazuje sa, že každý piaty manželský pár má nezhody práve kvôli peniazom. Tie hrozia však aj vtedy,  ak jeden z partnerov míňa neprimerane alebo ak sa partneri nedokážu zhodnúť na postoji, aký by mali mať k peniazom.

Problémy v práci

Možno vás to prekvapí, no veľký podiel na tom, že sa manželia rozvedú, má aj ich zamestnanie. Ak totiž majú problémy a stres v práci, často si to vybíjajú na svojej polovičke, čo však manželstvu vôbec neprospieva, práve naopak. Kvôli problémom v práci sa tak rozvádza 21 percent manželstiev, čo je stále pomerne vysoké číslo.

Domáce práce

Pre efektívne a harmonické manželstvo je potrebné, aby sa na chode domácnosti podieľali obaja partneri. Pokiaľ to tak nie je, môže to byť problém. A to dokonca až taký, ktorý vedie k rozvodu. Kvôli (ne)robeniu domácich prác sa partneri hádajú a v konečnom dôsledku aj rozvádzajú. Možno vám to príde ako maličkosť, no zrejme nie je, keď sa kvôli tomu rozvádza až 16 percent párov.

Minimum spoločného času

Aj keď žijeme v rýchlej a uponáhľanej dobe, voľného času má každý aspoň trochu. No je tiež dôležité, ako ho trávite a to najmä vtedy, ak ste v manželstve. Ak je ho minimum a namiesto manžela či manželky ho venujete filmom, nakupovaniu či kamarátom, niet sa čo čudovať. Aj kvôli tomu sa rozvádza až 14 percent manželstiev. Pritom stačí, aby ste sa vo voľnom čase venovali jeden druhému.

Nedostatok sexu

Intimita je pre každý vzťah dôležitá a nemali by ste na ňu zabúdať ani v manželstve. Pokiaľ tomu tak je, môže to začať škrípať. Mať iskru vo vzťahu aj po rokoch je totiž jedným zo základných kľúčov k šťastnému manželstvu. Keď teda nie sú partneri po tejto stránke v manželstve spokojní, môže to skončiť aj rozvodom, a to až v 14 percentách prípadov.