Mnoho z nás si tento fakt ani neuvedomí, no štatistiky hovoria jasne. Vianoce neprinášajú do života ľudí len lásku a pokoj, ale pre mnohých aj veľa sĺz a zlomené srdcia. Dôvod? Odborníci objasnili príčinu, prečo najväčší počet vzťahov skončí tesne pred Vianocami.

Toto zaujímavé, ba až šokujúce zistenie priniesli výskumníci David McCandlessh a Lee Byron. Analyzovali spolu 10-tisíc statusov na sociálnych sieťach, čo prinieslo naozaj prekvapivé výsledky. Ukázalo sa, že drvivá väčšina z nich svoj vzťah ukončí práve vo vianočnom období a to presne 11. decembra. Ich výskum tiež odhalil, že k tomu dochádza najmä u ľudí vo veku 18 až 34 rokov, pričom muži predstavujú v tejto situácii hlavných aktérov a ukončia vzťah skôr ako ženy.

Kde hľadať príčinu?

Hoci sa tieto zistenia môžu považovať za nedôveryhodné, potvrdzujú ich aj psychológiovia. Čo je však zarážajúce, je dôvod, kvôli ktorému sú ľudia vo vzťahu ochotní uchýliť sa k rozchodu.

Všetci dobre vieme, že Vianoce sú dosť drahými sviatkami. Míňame na jedlo, ozdoby a dekorácie, večierky, ale najväčšiu položku predsa len tvoria darčeky. Tie sú jednoducho neodmysliteľnou súčasťou Vianoc. No boli by ste si mysleli, že práve tie budú aj príčinou početných rozchodov?

Verte či nie, je to naozaj tak. Mnoho mladých ľudí svoj vzťah ukončí tesne pred Vianocami len preto, že svojej polovičke jednoducho nemôžu kúpiť adekvátny darček. Ak si totiž darček pre partnera alebo partnerku nemôžu dovoliť, "najjednoduchším" riešením je vzťah ukončiť a tak “povinnosť” kúpiť darček, ako aj pocit hanby automaticky odpadá. Čo je však šokujúce je zistenie, že ľudia sú ochotní skôr vzťah ukončiť, ako sa priznať, že si drahý darček nemôžu dovoliť. Odborníci sa však zhodujú, že tento trend sa nevzťahuje striktne len na Vianoce a čoraz častejšie k nemu dochádza aj napríklad pred narodeninami.

Neochota vs. nezáujem

Nech sa vám príčina rozchodov vo vianočnom období zdá akokoľvek absurdná, odborníčka vysvetľuje, že na nej má podiel viacero faktorov. Podľa nej s vysokým počtom rozchodov súvisí aj modernizácia doby a čoraz častejšie využívané sociálne siete, čomu vo veľkej miere dopomohla aj súčasná pandémia. Teraz sa totiž ľudia vedia rozísť “jednoduchšie”, pretože nemusia a možno ani nemôžu byť v osobnom kontakte. A cez sociálne siete je to predsa len jednoduchšie.