Cudzoložstvo existuje od čias, keď sme vymysleli manželstvo,a rovnako tak tabu, ktoré sa na naň vzťahuje. Práve teraz vo všetkých kútoch sveta niekto niekoho podvádza alebo je podvádzaný. V tejto chvíli mnoho ľudí na neveru myslí a zvažuje ju. Alebo rovno dotvára ľúbostný trojuholník ako tajný milenec a milenka. Moralizovanie hádže všetku neveru do patológie. Páchajú všetky tie milióny ľudí skutočne zločin?

Monogamia znamenala pre našich predkov jedného partnera na celý život. Snažili sa o to, aby vzťah ustál všetky turbulencie a nevzdávali to tak ľahko. V našom súčasnom digitálnom svete môžeme o monoga- mii hovoriť skôr z pohľadu toho, že máme vzťah s jedným človekom naraz. Máme totiž na výber z toľkých možností, že nám býva jeden človek málo, keď je taká bohatá ponuka, zvyknú mi vravieť mileniáli.

Moderná ideológia manželstva sa vyvinula do podoby akéhosi produktu. Stačí si ho zadovážiť, zobrať domov a po testovacej prevádzke zistiť, že niektoré časti chýbajú alebo celkom nesedia. Hor sa reklamovať, prísľub bol predsa na dokonalý výrobok, ktorý nemá nárok na nejakú chybovosť.

Láska je zložitá

Príťažlivosť je trikrát silnejšia než gravitácia. Nevera z nej profituje. Skúste odolať neodolateľ- nému, najmä keď si na pomoc privolá hormónovú alchýmiu s chemickým kokteilom, ktorý opije veľmi rýchlo. Nevera však nie je práve téma, o ktorej by chceli ľudia zanietene diskutovať. Zvyčajne sa o nej rozpúta vášnivá debata až vtedy, keď sa niekomu, koho poznáme alebo kto je známy, „stala“. Vtedy sme všetci experti na to, ako sa jej mali dotyční vyhnúť a nedopustiť ju.

"Zo svojej praxe viem, že nevera sa vyskytuje tak v dobrých, ako v aj zlých manželstvách a partnerstvách", približuje Janette Šimková, životná koučka a vzťahová odborníčka. Dokonca naďalej aj tam, kde je cudzoložstvo kruto odsúdeniahodné. Viete si predstaviť, že na svete je ešte stále deväť krajín, kde sa neverná žena trestá smrťou? Nevera má, napriek všeobecnému odsúdeniu, oproti manželstvu jednu veľkú výhodu – vyznačuje sa húževnatosťou, ktorú jej formálny zväzok môže závidieť. A hoci máme takmer neobmedze- nú slobodu voľby odísť zo vzťahu, nevery sa to nijako nedotýka. Nie je totiž taká čierno-biela, ako sa na prvý pohľad zdá.