Všetci takých ľudí poznáme. Môžu zjesť čokoľvek a v akomkoľvek množstve a aký je výsledok? Vyzerajú stále rovnako dobre a kalórie z jedla sa akoby vyparili. Iní naopak vypijú pohár vody a hneď majú takmer kilo navyše. Ako je to možné? A kde je v tomto prípade spravodlivosť?

Na svete panuje diverzita ľudí. Na jednej strane sú takí, ktorí pre stratu váhy siahajú často po radikánych diétach, úpravach jedálnička či cvičení, no s úbytkom váhy to ide veľmi pomaly, ak vôbec. Na strane druhej sú ľudia, ktorí môžu zjesť čokoľvek v neobmedzenom množstve, nešportujú a napriek tomu nikdy nepriberú. Vtedy zrazu začíname mať pocit, akokeby sa metabolizmus malej časti populácie neriadil takmer žiadnymi pravidlami.

Čo je príčinou?

Odpoveď na túto záludnú otázku zaujíma čoraz viac ľudí, keďže ide aj o istú formu akejsi “metabolickej” spravodlivosti. No po prvykrát túto odpoveď potvrdila najnovšia štúdia zverejnená vo vedeckom zborníku Cell, ktorá naznačuje, že by za tým nie je nič iné, ako genetika. Základom výskumu bolo preskúmanie genetickej databázy DNA viac ako 47-tisíc obyvateľov Estónska. Za zázračné nepriberanie podľa vedcov, môže jediný gén, ktorý dokonca označili za budúcu nádej pri liečbe obezity, ktoré je už bežnou súčasťou ľudí v 21. storočí.

„Všetci takých ľudí poznáme, ide asi o 1 % populácie. Môžu jesť čo chcú, ale ich metabolizmus ostáva zdravý. Jedia veľa, nerobia žiadne drepy a predsa nepriberajú na váhe,“ hovorí v tlačovej správe profesor medicínskej genetiky, Josef Penninger z Univerzity v Britskej Kolumbii. „Každý študuje obezitu. My sme si povedali, urobme to naopak a poďme študovať štíhlosť,“ dodáva Penninger o motivácii tohto rozsiahleho a zaujímaveho výskumu.