Možno ste už absolvovali nejeden prijímací pohovor a napriek vášmu presvedčeniu, že spĺňate potrebné kritéria pre danú pozíciu, ste neuspeli. Dôvod však nemusel byť práve v absencii nedostatku schopností. Váš budúci šéf, alebo šéfka totiž nesledujú len vaše odborné kvalifikácie, ale celkovú osobnosť. Viete, ako zdôrazniť svoje individuálne silné stránky a pritom zostať autentický? 

Buďte aspoň v niečom jedineční 

Veľa pohovor začína vetou „Najskôr mi povedzte niečo o sebe“. Vtedy by ste však nemali ako väčšina začať recitovať svoj životopis, ktorý si už mal možnosť pozrieť, keďže mu leží priamo na stole. Počas tých pár desiatok sekúnd by ste sa mali zamerať na to vysvetliť, prečo práve vy sa dokonalé hodíte na danú pozíciu. 

Zamerajte sa na opis práce a aby ste boli presvedčivejší zdôraznite aj nedostatky vo vašich skúsenostiach, ktoré súvisia s požiadavkami na danú pozíciu. Na vyváženie môžete použiť rečnícke triky ako vetu „Aj keď som nikdy nezastával žiadnu vedúcu pozíciu, nadobudol som veľa skúseností s vedením ľudí tak, že som zaučoval nováčikov.“ 

Ukážte odhodlanie

V prvom rade sa zdržte prílišnej úprimnosti typu chcem pracovať v Bratislave, lebo tu pracuje aj môj priateľ. Zmeňte aj negatívnu formuláciu typu „Nevzdávam sa ľahko“ na pozitívnu ako „Som vytrvalý“. Takmer všetci používajú otrepané frázy typu „Som flexibilný“.